Francúzsko v sobotu slávnostne prevzalo od Portugalska predsedníctvo Európskej únie (EÚ) na najbližších šesť mesiacov. Po uplynutí tohto obdobia
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
poputuje predsednícka štafeta do Švédska. Hlavnou úlohou Francúzov bude práca na reformovaní európskych inštitúcií, súvisiacom s plánovaným rozširovaním EÚ, ktoré by malo byť uzavreté na decembrovom summite v Nice. Okrem iného ide o úpravu hlasovania, predovšetkým o obmedzenie práva veta jednotlivých členských štátov. Na pozadí nových vyhrážok z Rakúska sa krajina galského kohúta bude musieť zaoberať aj sporom EÚ s pravicovokonzervatívnou viedenskou vládou.
Krajne pravicová vládna Slobodná strana Rakúska (FPÖ) v sobotu pohrozila Francúzsku ako svojmu najprísnejšiemu kritikovi vetom Rakúska pri spoločnom rozhodovaní na pôde EÚ.
"Na zrušení sankcií (EÚ voči Rakúsku) by malo mať záujem špeciálne Francúzsko, inak mu môže byť v predsedníckom kresle EÚ dosť horúco," citovala nemecká tlačová agentúra DPA vyjadrenie podpredsedu FPÖ Huberta Gorbacha pre rakúsky časopis Profil. Socialistický premiér Lionel Jospin, šéf francúzskej diplomacie Hubert Védrine a splnomocnenec ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Pierre Moscovici momentálne odmietajú diskusie o európskych víziách a prihovárajú sa za pragmatický postup. Na druhej strane, prezident Jacques Chirac chce využiť nasledujúci polrok na ďalekosiahle debaty o Európe. Hovorkyňa hlavy štátu Catherine Colonnová v Paríži zdôraznila, že prezident vo svojom nedávnom prejave na pôde nemeckého spolkového snemu v Berlíne nevyjadril svoju osobnú mienku, ale hovoril v mene celého Francúzska. "Francúzsko hovorí jedným hlasom a táto zásada bude platiť aj počas nášho predsedníctva EÚ," vyhlásila Colonnová.
Členovia vlády predtým poukázali na skutočnosť, že Chiracove požiadavky na európsku ústavu a európsku "skupinu pionierov" rýchleho zjednotenia Európy nikto neodsúhlasil.
Slová prvého muža Francúzska sa stali terčom kritiky rakúskeho spolkového kancelára Wolfganga Schüssela. "Nemali by sme zabúdať, akú úlohu zohrali pionieri v dejinách Nemecka," vyjadril sa Schüssel na regionálnom straníckom zjazde v Innsbrucku. "Európa s dvoma rýchlosťami" podľa jeho slov pre Rakúsko neprichádza do úvahy.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi takisto vyjadril údiv nad prezidentovým prejavom. V rozhovore pre víkendové vydanie konzervatívneho parížskeho denníka Le Figaro uviedol, že "cíti potrebu všeličo si vyjasniť", najmä ohľadom Chiracovej požiadavky na zriadenie "sekretariátu jadra Európy". Odmietol myšlienku na skoré začatie diskusie o vzdialenej budúcnosti Európy a varoval pred prílišným posilnením pozície Nemecka a Francúzska v rámci EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.