Aj štvrtá noc hospitalizácie vážne chorého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera na innsbruckej univerzitnej klinike bola pokojná.
Za veľmi ťažko zodpovedateľnú včera označil šéf Jednotky intenzívnej starostlivosti chirurgie Univerzitnej nemocnice v Innsbrucku Norbert Mutz otázku, ako dlho môže trvať odpájanie slovenského prezidenta Rudolfa Schustera od podporných prístrojov.
Umelý spánok, v ktorom sa nachádza slovenský prezident, má byť zredukovaný z hlbokého na ľahší.
Špecialista - anesteziológ Walter Hasibeder v tejto súvislosti povedal: "Na začiatku sme zvolili najhlbšiu formu veľmi podobnú narkóze, a plúca sú napojené na prístroje. Dnes sa plúca natoľko zotavili, že od utorka môžeme znížiť intenzitu podpory dýchania. Želáme si, aby prezident začal sám dýchať. Regulovaním umelého spánku sa to dá dobre regulovať. Chceme v tom pokračovať, aby pacient používal svoje plúca."
Umelý spánok sa dosahuje za pomoci opiátov a z medicínskeho hľadiska nie je možné prudko zmeniť ich dávkovanie a už vôbec nie ich náhle vysadiť. Viedlo by to k neželaným následkom, ktoré by poškodili vitálne funkcie pacienta.
Podľa W. Hasibedera je rozdiel, ako rýchlo sa ukončí intenzívnu starostlivosť a ako rýchlo liečba pooperačných rán. Tá bude vzhľadom na komplikácie, zápaly a hnisanie trvať oveľa dlhšie.
Innsbruckskí špecialisti včera zdôraznili, že nemajú žiadne indície, ktoré by naznačovali, že by počas umelého spánku prezidenta SR došlo k porušeniu mozgu. Bližšie informácie budú až vtedy, keď sa R. Schuster dostane z narkotického spánku. Profesor Hasibeder zdôraznil, že veľkým plusom je skutočnosť, že slovenský prezident mal pred začiatkom komplikácií dobrú telesnú kondíciu a zdravotný stav.
Špecialista a šéf chirurgického tímu profesor Ernst Bodner na otázku, čo nastane v prípade, že sa liečba pooperačných rán skomplikuje a kedy sa pristúpi k ďalšej operácii uviedol: "Problémom je, že tkanivo na okraji rany je odumreté. Zdravá časť tkaniva sa snaží odstrániť odumreté tkanivo a to potrvá ešte niekoľko dní."
Profesor E. Bodner zároveň už opakovane odmietol, že by vážny zdravotný stav slovenského prezidenta bol dôsledkom nehygienického prostredia alebo nekvalitného vykonania predchádzajúcich dvoch operácií v bratislavských nemocniciach. Prezident Schuster bol dva razy operovaný v smrteľnom nebezpečenstve, pričom došlo k silnej vnútrotelnej infekcii brušnej dutiny. Treba si preto uvedomiť, že bez ohľadu na hygienické podmienky vonkajšieho prostredia, operácia prebehla v krajne nehygienickom vnútrotelovom prostredí, ktoré bolo silne zapálené.
"V takomto prípade môže mať chirurg na 100 percent čistú pinzetu, ale ak je vnútrotelové prostredie zapálené, nepomôže si," zdôraznil.
Baktéria, ktorá skomplikovala zravotný stav Rudolfa Schustera, sa objavila v dôsledu perforácie hrubého čreva a objavuje sa aj na innsbruckej klinike. V súčasnosti sú výsledky mikrobiologických testov podľa profesora Bodnera veľmi potešiteľné. Ernest Bodner ďalej zdôraznil, že postup, ktorý zvolili slovenskí lekári v Bratislave, bol veľmi správny a domnieva sa, že k poškodeniu mozgu by nemalo dôjsť.
***
"Z bezpečnostného hľadiska je prezidentova hospitalizácia až do dnešného dňa absolútne v poriadku a je bezproblémová," uviedol včera vrchný inšpektor innsbruckej polície Walter Katrhein. Pritom zdôraznil, že za veľmi dobrú môže označiť spoluprácu so slovenskými kolegami z Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.