vzniku, už pod šiestym názvom, čo v snažení vedenia i jeho príslušníkov na úspešnej reprezentácii nielen Vysokých Tatier, ale aj našej vlasti, nikdy nemalo vplyv. Jubilejná sezóna bola pre stredisko zvlášť úspešná, najmä zásluhou výsledkov Ivana Bátoryho, Martina Bajčičáka v behu na lyžiach a Jaroslava Slavíka v sánkovaní. Najvyššie položené centrum zimných športov na Slovensku od zrodu dodnes nezmenilo svoje zameranie - vytipovať a úspešne reprezentovať športovcami a členmi realizačných tímov súčastného Strediska štátnej športovej reprezentácie (SŠŠR) Ministerstva vnútra SR na Štrbskom Plese na vrcholných svetových podujatiach ZOH, MS, ME, Svetových pohároch v kategóriách seniorov a juniorov.
"Príprava a vstup do 27. sezóny sprevádza dosť problémov," hneď na začiatku stretnutia hovorí šéf SŠŠR Pavol Mlynár. "Na spoločných rokovaniach so športovými zväzmi nie sú vyhranené názory a koncepcie športovej prípravy. Absolvovali sme dosť stretnutí, kým došlo ku konzensu. Osobne však verím, že jednotlivé subjekty (zväzy) dodržia dohodnuté podmienky či už v smere koncepcie prípravy na ZOH 2002. No aj v ekonomickej oblasti a materiálno - technickom zabezpečení, lekársko - pedagogickom sledovaní. Stredisko v rámci svojich možností dodrží prijaté zámery a podmienky v zmysle dohôd a platnej legislatívy."
Dnes je stredisko pýchou objektov na Štrbskom Plese. Prešlo dôkladnou rekonštrukciou, dobudovali sa prepotrebné zariadenia, ktoré súvisia so slušným účinkovaním a potrebami športovcov. Zvýšila sa ich kultúrnosť bývania a sociálne podmienky. Svoje miesto má regenerácia, ale aj lekársko - pedagogické sledovanie. V súčasnosti sa v spolupráci s Krajským riaditeľstvom PZ v Prešove zabezpečuje stravovanie priamo v stredisku, čo od jeho vzniku bolo najbolestivejšou a tým aj najproblematickejšou stránkou (stravovanie v hoteli FIS či v zariadeniach Baník, Končistá, Borovica a v hoteli Panoráma).
"Sezóna 1999/2000 bola pre nás prelomová v zameraní na ZOH 2002 v tom, že v spolupráci so športovými zväzmi sme mali vytipovať športovcov na olympiádu. Stalo sa tak za účasti SOV, lyžiarskeho zväzu. SŠŠR MV SR sa v rámci svojich možností snažilo byť ústretové a tak na novú sezónu sú u nás zaradení športovci. Seniori musia prejaviť v sezóne dôveru, ktorá sa im dostala v behu na lyžiach, severskej kombinácii a sánkovaní. Mladí športovci (vojaci základnej služby) v bežeckom lyžovaní a kombinátor Pšenko zase na MS juniorov v poľskom Karpaczi 30. 1. - 4. 2. 2001."
Športová komisia na nominačné kritériá SOV pre účasť športovcov na ZOH 2002 v Salt Lake City stanovila neľahké kritériá, ktorých splnenie zabezpečuje účasť na olympiáde v roku 2002 za morom. V sezóne 2000/2001 sa musia športovci umiestniť v prvej polovici štartového poľa na MS seniorov (Lahti 25. 2. - 25. 2. 2001) alebo v prvej tretine štartového poľa Svetového pohára podľa redukovaného poradia - minimálne v dvoch kolách do 13. 1. 2002. U juniorov prichádza do úvahy iba získanie titulu majstra sveta. U štafiet umiestnenie do 8. miesta seniorov na MS v sezóne 2000/2001 a aj vtedy, ak sa traja členovia kvalifikujú podľa kritérií, ktoré sme pre seniorov uviedli na začiatku (MS, SP).
V sezóne, ktorá je pred nami sú v stredisku zaradení bežci na lyžiach: Bátory, Bajčičák, Bukvajová, Pastrnáková, Lacko, Malák, Nepko (trénerské zabezpečenie Ján Ilavský, Ondrej Brúzik). V severskej kombinácii: Pšenko, Diča (Vladimír Seidl v spolupráci s reprezentačným trénerom Vladimírom Frákom). Juniori v behu: Zavacký, Križan, Kocúrek (Július Lupták). V sánkovaní seniorov: Slávik, Marx, Mick (Walter Marx, st.), u juniorov: Ninis (Dušan Činčár). Členmi realizačných tímov sú Dívald, Klimko, Lichoň, rehabilitační pracovníci a prizvaní odborníci Janura (Univerzita Palackého Olomouc), ale aj Hamar, Buček a iní.
"Našou jedinou snahou strediska je, aby najlepší mali diferencované podmienky či už v rámci výcvikových táborov, ale aj mimo nich. Žiaľ, zatiaľ sa nám nepodarilo v spojitosti so ZOH 2002 zabezpečiť pre špičku Bátory, Bajčičák, Bukvajová, Pšenko na zefektívnenie tréningového procesu zabezpečiť v spolupráci s ďalšími telovýchovnými subjektami (SOV, SZTK, SLZ) prevádzku skokanského mostíka K-90 na Plese v lete a zime, ďalej hypoxický stan, plynový analyzátor na sledovanie zmien vnútorného prostredia športovcov a opravu kolieskovej dráhy pod Štrbským Plesom."
Kým sa športovci štrbskopleského SŠŠR MV SR vstúpia do bežeckej stopy, absolvujú skoky z mostíkov a zasadnú do tobogánov prešli a ešte aj absolvujú predprípravu. Na prelome apríla a mája Bátory s Bajčičákom boli vo výcvikovom rekondičnom tábore v Trenčianskych Tepliciach. Severskí kombinátori majú za sebou testovanie odrazových schopností skokanov na lyžiach v spolupráci s UP Olomouc. V rámci samostatného strediska absolvovali športovci určenie tréningových pásiem so sledovaním tréningového zaťaženia. Na Štrbskom Plese trojica bežcov absolvovala dve sústredenia. V dôsledku nepripravenosti mostíka K-90 na Štrbskom Plese (umelá hmota) v lete, zúčastňujú sa tréningov v Banskej Bystrici a poľskom Zakopanom...
"Od budúceho pondelka tri dni pobudnú kombinátori vo výcvikovom tábore v Rožňove pod Radhoštěm. Sánkári tradične (20. - 24. júla) budú trénovať na trenažéri vo Vysokej vojenskej škole leteckej v Košiciach. Bežci majú dovolenky. V závere augusta sa uskutočnia u nich testy telesnej prípravy v rámci strediska a svoje prvé kvality budú možnosť mať prejaviť v behu do vrchu z Gerlachova na Sliezsky dom 26. augusta," dodal Pavol Mlynár, vedúci jediného strediska MV na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.