objektu na Hviezdoslavovej 4, ktorý pred časom odkúpil. V jeho pivničných priestoroch sa nachádza bar a salónik. Ten pred viac ako troma rokmi otvoril spolu s reštauráciou Marián Jusko. Priestory si prenajal od rodiny Borovských, Imrich Cestický však tvrdí, že časť priestorov mu prenajali Borovskí neoprávnene a Marián Jusko v nich nemá čo robiť...
Podstata problému spočíva v tom, že pani Borovská časť pivničných priestorov v objekte niekoľko rokov dozadu odkúpila od ich pôvodného majiteľa - Mestského strojárenského podniku - a časť dostala do bezplatného prenájmu za to, že ich dala zrekonštruovať. Práve tieto priestory však MSP o čosi neskôr predal pani Ambrusovej a tá ich pred niekoľkými mesiacmi predala Imrichovi Cestickému. Moldavčan ich odkúpil bez vecného bremena a mal s nimi svoje zámery. Podľa jeho slov sa však svojho vlastníctva nevie domôcť.
"Tie priestory som odkúpil koncom októbra minulého roka. Stal som sa tak vlastníkom troch parciel a časti objektu, v ktorého pivničných priestoroch prevádzkuje pán Jusko bar a salónik. Samozrejme, že som mal s nimi svoje plány a tak som sa chcel s pánom Juskom dohodnúť. Niekoľkokrát som sa s ním pokúšal zjednať stretnutie, ale on to ignoroval. Tak som mu napísal list, v ktorom som mu ponúkol prenájom priestorov. Áno, skutočne som žiadal vysoké nájomné. Nečakal som, že ho bude akceptovať, ale že konečne zareaguje a pochopí, že nemôže užívať moje priestory neoprávnene. Marián Jusko síce tvrdí, že on podpísal zmluvu s Jánom Borovským, ale to mňa ako majiteľa objektu vôbec nezaujíma. Navyše nechápem, ako mohol pán Borovský prenajať niekomu niečo, čo mu nepatrí. Ako právnik a súdny exekútor by mal zákony dobre ovládať... Pôvodná majiteľka objektu urobila prehlásenie, že pivničné priestory nedala nikomu do dočasného užívania a ani s nikým neuzatvorila nájomnú zmluvu," rozhovoril sa o probléme Imrich Cestický.
"Keďže Marián Jusko neakceptoval nájomnú zmluvu, písomne sme ho vyzvali, aby opustil naše priestory. On to však neurobil a naďalej ich neoprávnene užíva," konštatuje Moldavčan, ktorý tvrdí, že po dobrom sa nedokáže domôcť toho, čo mu v skutočnosti patrí. Preto to skúša nátlakom, avšak, podľa neho, stále v medziach zákona.
"Je pravda, že som reštauráciu odpojil od plynu i to, že som začal na budove robiť isté stavebné úpravy. Ale to nie je nič protizákonné. Čo sa týka plynu, ešte pred siedmymi rokmi ma požiadala pán Borovská, aby sa mohla pripojiť na našu plynovú prípojku a viesť plynové potrubie cez náš pozemok, kým im plynári nezavedú vlastnú prípojku. Mala to byť krátkodobá záležitosť, na tri-štyri mesiace, ale roky utekajú a nič sa nezmenilo. Plyn do reštaurácie ROSSI teda ide z nášho dvora - vlastním totiž dom a dvor susediaci s objektom patriacim pánovi B. Pod tlakom okolností som sa rozhodol ho odpojiť, nevidím dôvod, prečo by som pánovi Juskovi, alebo rodine Borovských mal vychádzať v ústrety," vysvetľoval svoje konanie.
"Nie je však pravdou, že by som v ten pondelok (19. júla, pozn. red.) postupoval nelegálne, keď som sa rozhodol odstrániť ventiláciu na prednej strane budovy a tiež tú druhú, vyúsťujúcu na môj dvor. Nevidím dôvod, prečo by som na mojom objekte nemohol robiť malé stavebné úpravy, navyše, keď som to Mestskému úradu v Moldave nad Bodvou včas oznámil. Marián Jusko vám síce tvrdil, že na základe súdneho rozhodnutia z decembra minulého roku nesmiem vykonávať stavebné úpravy v dennom bare, ktorý sa nachádza v suteréne objektu, avšak toto uznesenie Okresného súdu Košice-okolie začiatkom marca tohto roku Krajský súd v Košiciach zrušil. V jeho uznesení sa uvádza, že nie sú žiadne dôvody na to, aby nás súd akokoľvek obmedzoval vo výkone nášho vlastníckeho práva," zdôraznil Imrich Cestický.
Ako nás ale informovali pracovníci Mestského úradu v Moldave nad Bodvou, aj keď pán Cestický písomne oznámil, že sa chystá robiť na objekte stavebné úpravy, jeho zásah do fasády domu 19. júla bol neoprávnený a preto nasledujúci deň Mestský úrad vydal rozhodnutie o zastavení stavebných prác na objekte. Podľa Imricha Cestického však Mestský úrad nepostupoval správne a jeho rozhodnutie je v rozpore s uznesením Krajského súdu... Nuž a aký je záver popleteného story, ktoré sa nateraz skončilo padajúcou hlinou do salóniku reštaurácie Rossi?
Zdá sa, že nijaký, pretože Marián Jusko naďalej tvrdí, že podpísal riadnu zmluvu s pani Borovskou a čaká, ako v tejto veci rozhodne súd. Dovtedy bude považovať za platné predbežné súdne rozhodnutie, že právom užíva sporné priestory. "Žiadne iné súdne rozhodnutie v tejto veci som zatiaľ nedostal. Pokiaľ súd rozhodne inak, budem to akceptovať. Ako náhle rozhodne, že mám priestory opustiť, urobím tak," konštatuje Marián Jusko. Ako dodáva, celá záležitosť je podľa neho sporom Cestických a Borovských...
Imrich Cestický zas trvá na tom, že je majiteľom objektu a môže si s ním nakladať, ako sa mu zapáči. Navyše podľa neho nie je pravda, že bolo vydané nejaké predbežné opatrenie ohľadne užívania nebytových priestorov, ako to tvrdí pán Jusko, predbežné opatrenie súdu sa týkalo iba povinnosti zdržať sa vykonávania stavebných úprav a to už bolo rozhodnutím krajského súdu i zrušené. "Dosiaľ nebolo vydané žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by sa týkalo sporu o nebytové priestory, prípadne ochranu vlastníckeho práva, o ktorú sme sa však už obrátili podaním žaloby na Okresný súd Košice-okolie," tvrdí Imrich Cestický.
Nuž a čo na to všetko JUDr. Ján Borovský?
"Každý, kto niečo kupuje, by si mal dobre overiť, čo kupuje. Zmluva mojej manželky s Mestským strojárenským podnikom z roku 1996 je platná. Odkúpila vtedy od MSP časť objektu a časť dostala do bezplatného prenájmu za zrealizovanie rekonštrukčných prác v objeme tristo tisíc korún. Manželka tam nejaký čas prevádzkovala cukráreň, potom sa však rozhodla priestory prenajať pánovi Juskovi, ktorý si zriadil reštauráciu. Prenájom medzi nimi bol riadne zmluvne podložený, no medzitým Mestský strojárenský podnik predal tých päťdesiat metrov štvorcových pani Ambrusovej... Neviem, ako vyzerala ich kúpno-predajná zmluva, ale je možné, že v nej chýbala zmienka o vecnom bremene. To ale nie je problém rodiny Borovských, ako to prezentuje pán Cestický," zareagoval J. Borovský. Preto je podľa neho potrebné počkať na rozhodnutie súdu ohľadne prenájmu priestorov. Aj keď aj on sám tvrdí, že sa chcel s pánom Cestickým dohodnúť.
"Keď odkúpil tie priestory, ponúkali sme mu dve riešenia. Prvé, že manželke vyplatí čiastku, ktorú investovala do rekonštrukcie a ona Mariánovi Juskovi zruší prenájom, alebo, že sa dohodnú na prenájme pivničných priestorov výmenou za rodinný dom, ktorý stojí na Cestického dvore a je v susedstve celého objektu. Ani jedno riešenie pán Cestický neakceptoval, pritom nechápem, akú cenu majú pre neho pivničné priestory, do ktorých sa nemá ako dostať, pretože jediný vchod je z reštaurácie," dodal JUDr. Borovský, pričom na margo pripojenia plynu niekdajšej cukrárne, neskôr reštaurácie ROSSI, na Cestického prípojku ešte poznamenal, že Imrich Cestický nám zabudol povedať, že za to dostal riadne zaplatené.
"O žiadnej ponuke zo strany Borovských nevieme a takisto žiadne peniaze za pripojene plynu sme nikdy nevideli," kontruje Imrich Cestický. Na dôvažok dodáva, že zmluva medzi Borovskými a Mestským strojárenským podnikom vypršala v apríli tohto roku.
Zdá sa, že gordický uzol môže rozotnúť naozaj už iba súd...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.