ale najmenej 50 ruských vojakov. Oznámila to agentúra ITAR
Terčom najkrvavejšieho bombového útoku od začiatku čečenskej vojny sa stal internát, v ktorom boli ubytovaní príslušníci vojsk ministerstva vnútra z uralského Čeľjabinska. Predstaviteľ ministerstva pre mimoriadne situácie v raňajšom vysielaní televíznej spoločnosti NTV informoval, že necelé tri hodiny po polnoci miestneho času sa k ubytovni priblížilo nákladné auto naložené výbušninami, ktoré vzápätí explodovalo. Z dlhej jednoposchodovej budovy zostala len hŕba ruín. Podľa jeho slov si útok vyžiadal najmenej 25 mŕtvych a vyše 80 zranených. Všetko nasvedčuje tomu, že atentát spáchal vodič-kamikadze. Nikto z oficiálnych ruských činiteľov sa však zatiaľ nevyjadril k tomu, ako sa mohlo vôbec stať, že čečenský samovrah prenikol s autom so smrtonosným nákladom až k samotnej vojenskej ubytovni, ktorá by podľa písaných aj nepísaných zákonov vojnového času mala byť prísne strážená. Odpoveď na túto otázku má dať až osobitná vyšetrovacia komisia na čele s námestníkom ministra vnútra generálom Ivanom Golubjovom. V Argune a jeho okolí sa medzitým začala rozsiahla operácia špeciálnych jednotiek sprevádzaná podomovými raziami. Naliehavú poradu zvolal už aj prezident Vladimir Putin. Popri premiérovi sú na nej prítomní najvyšší predstavitelia všetkých silových rezortov. Veľké znepokojenie nad vývojom situácie v Čečensku je v Kremli plne pochopiteľné. Krvavé diverzné akcie ozbrojencov sú totiž hlásené nielen z Argunu, ale aj z niekoľkých ďalších čečenských miest a dedín. V Gudermese a Urus-Martane došlo pritom v nedeľu k prakticky identickým bombovým atentátom. Ich terčom sa stali tamojšie vojenské veliteľstvá, pred ktorými explodovali autá naložené výbušninami a riadené samovrahmi. Presný počet obetí týchto útokov nie je známy, no západné agentúry odvolávajúce sa na čečenské zdroje hovoria až o desiatkach mŕtvych.
Vedenie Čeľjabinskej oblasti sa na protest proti krvavému bombovému atentátu rozhodlo pozastaviť akúkoľvek materiálnu a technickú pomoc Čečenskej republike. Oznámil to včera gubernátor tohto juhouralského regiónu Piotr Sumin.
"Mali sme pomerne rozsiahle plány, ako pomôcť pri obnove Argunu, no teraz sa ich musíme zriecť. Dovtedy, pokým tam vraždia našich rodákov, nebudeme na rekonštrukciu Čečenska vydávať nijaké zdroje a prostriedky - ani rubeľ, a nikto nás k tomu nedonúti," rozhorčene vyhlásil gubernátor oblasti.
Kvôli tejto tragickej udalosti bolo rozhodnuté aj o zrušení na utorok plánovaných slávností pri príležitosti 80. výročia založenia Čeľjabinskej policajnej akadémie. V celej oblasti má byť vyhlásený smútok.
Foto: TASR
Text k foto: Na snímke z ruskej TV, sú trosky internátu, v ktorom boli ubytovaní príslušníci vojsk ministerstva vnútra z uralského Čeľjabinska, po bombovom atentáte v čečenskom meste Argun
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.