s. Humenné, sa včera predstavili verejnosti. Na pôde bývalého Závodného klubu odborov, prezentovali budúci výkonní riaditelia pred novinármi, zástupcami miestnej štátnej správy i samosprávy, ako aj manažmentom nových spoločností, zámery a ciele nových podnikov.
Viceprezident Chemlonu a. s. Michal Haľko predstavil vývoj Chemlonu od jeho privatizácie, podpisom zmluvy medzi Chemlonom š.p. a Rhône Poulenc v roku 1992. Zahraničný investor vtedy priniesol kapitál vo výške 896 miliónov. Zároveň za tri a pol roka preinvestovali 1,7 miliardy korún. "Toto bol dobrý základ pre ďalší rozvoj spoločnosti," povedal na včerajšom stretnutí Michal Haľko. Postupne sa výrobný program Chemlonu vyprofiloval do dvoch aktivít do výroby polyamidového textilného a priemyselného vlákna a získal veľmi dobrú pozíciu v spoločnostiach Nylstar a Rhodia, ktoré zaujímajú popredné miesta na európskom i svetovom trhu v tejto výrobe. Dnes Chemlon 98 percent svoje produkcie vyváža.
"K rozdeleniu Chemlonu na dva samostatné právne subjekty sa rozhodlo preto, aby sa zlepšil riadiaci a rozhodovací proces," skonštatoval Haľko. "V konečnom dôsledku má celý proces priniesť zvyšovanie objemu výroby, obratu, predaja tovarov a produktivity práce pri súčasnom raste kvality výrobkov."
Celkový obrat by mal v tomto roku za obidve spoločnosti prevýšiť päť miliárd korún.
Novým výkonným riaditeľom Nylstar Slovakia a. s. bude od 1. júla 2000 Jean Zakosek (na obr.). Ako povedal, humenská spoločnosť je jednou z významných spoločností skupiny Nylstar. V tomto roku by mala vyprodukovať 25 000 ton vlákna. Počet zamestnancov sa oproti terajšiemu stavu nezmení. Každoročne však Chemlon zaznamenal od roku 1994 pokles počtu zamestnancov. Kým v roku 1994 ich bolo 1455, v minulom roku 1199 a v tomto roku sa počíta s 1140 zamestnancami. Snahou Nylstaru preto podľa Zakoseka je robiť všetko preto, aby znižovanie počtu zamestnancov nemalo nepriaznivý dopad na región. Aj preto vznikajú nové spoločnosti, ktoré sa už v Humennom etablovali napríklad TWISTA a nedávno PJ Bike. Naznačil, že sa rokuje aj o vytvorení ďalších spoločností. Zatiaľ sa ešte nerozhodlo na čo budú zamerané. Rozhoduje sa z troch oblastí - výroba pančúch, tkáčske výrobky, alebo servis v logistike. "Vytváranie nových spoločností dáva predpoklad zlepšenia stavu zamestnanosti v regióne," povedal J. Zakosek.
V podobnom duchu rozvoja, predstavil novú spoločnosť Rhodia Industrial Yarns Slovakia a. s., jej nový výkonný riaditeľ Ján Čema. Uviedol, že v tomto roku sa tu plánuje obrat v objeme 2,5 miliardy korún a predaj 22 000 ton polyamidových vlákien na priemyselné použitie. Uplatnenie nachádzajú napríklad pri výrobe pneumatík, transportných pásov, lán, rybárskych sietí, šijacích nití, plachtovín, airbagov a podobne. Výrobu transportných pásov plánujú zdvojnásobiť. Ďalším cieľom je príprava na certifikáciu podľa systému QS 9000, ktorá je nevyhnutná pre automobilový priemysel. Plánuje sa tiež desať percentné zvýšenie produktivity práce, či zníženie fixných nákladov. Vypracované sú aj ďalšie projekty v oblasti dodávok energií, ľudských zdrojov a životného prostredia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.