tuhého komunálneho odpadu. Na jeden rodinný dom v meste stúpol poplatok zo 400 na 800 korún. Napriek očakávanej búrlivej rozprave o sociálne citlivej téme napokon k ohnivým poslaneckým kontroverziám nedošlo. Dôvodová správa totiž bola vypracovaná tak, že každý musel pochopiť neudržateľnosť pôvodných cenových hladín. Napokon, aj napriek zdvojnásobeniu poplatkov za odvoz a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu, je z tohto uhlu pohľadu Kežmarok najlacnejším mestom v podtatranskom regióne.
"Aj keby sme mali zdvihnúť ceny, niečo už jednoducho urobiť musíme," povedal pre dvoma mesiacmi kežmarský poslanec Ján Žihal. Možno ani netušil, ako rýchlo dôjde na jeho slová. "Nemohli sme ďalej umelo udržiavať staré ceny. Veď už teraz predstavuje deficit mesta za túto činnosť 700 tisíc korún. Treba si tiež uvedomiť, že napriek zvýšeniu poplatkov, mesto zo svojho rozpočtu ešte stále dopláca na uskladňovanie odpadu, v prepočte asi 200 korún na jednu rodinu," informoval nás primátor František Grohola a dodal, že mesto Kežmarok vyváža svoj odpad na neďalekú skládku do Žakoviec, ktorá ako jediná v okrese spĺňa legislatívou kladené požiadavky na odpadové hospodárstvo s platnosťou od konca júla tohto roku.
Ako uviedol ďalej, nový cenník začne platiť už od 1. júla. V súvislosti s ním pripomenul, že vedenie mesta hľadalo spôsoby, ako objektivizovať náklady vzhľadom na požadované poplatky. Uvažovalo sa napríklad o uplatnení elektronických váh. Tento krok by však predstavoval ďalšiu nákladovú položku. Vzhľadom na jeho snahu o citlivý postup sme sa ho opýtali, prečo mesto spomenuté poplatky nezvyšovalo postupne, ale urobilo tak naraz. "Nechceli sme sa k tomuto riešeniu uchýliť hneď na začiatku roku. Chceli sme sa správať sociálne. Ale dlh mesta narastal a situácia sa stala neudržateľnou," uviedol ďalej F. Grohola.
Zato obyvatelia mesta majú na vec iný názor. Mnohí nechápu, čo je to mestská pokladnica. Ďalším zase nie je zrejmé, ako je možné, že nimi platené sumy zrazu nestačia, keď doteraz na odvoz a dokonca i na likvidáciu odpadu stačili. Navyše, viacerí dávajú najavo nespokojnosť s činnosťou Technických služieb mesta. Nevyhovuje im najmä frekvencia zberu odpadu, rozmiestnenie veľkoobjemových kontajnerov a tí, ktorí nevytvárajú tzv. čierne skládky, tým vadí ich prítomnosť.
A propos, čierne skládky. "Už sa neviem dočkať, až zapojíme mestskú káblovú televíziu a budeme môcť všetkým občanom vysvetliť príčiny nami prijatých rozhodnutí. Musím zdôrazniť, že každá koruna, ktorú zarobíme, ide do skrášľovania mesta. Veď len jedno pokosenie všetkých trávnatých porastov stojí okolo 100 tisíc korún. Napokon, ani zlikvidovanie jednej čiernej skládky nie je práve najlacnejšie. Očakávam, že väčšiu aktivitu začne vyvíjať aj životné prostredie. Samozrejme, káblová televízia by nemala slúžiť len na vysvetľovanie a presviedčanie, ale aj na osvetu," povedal na záver kežmarský primátor a dodal, že by sa tak malo stať v súvislosti so separovaným zberom odpadu, ktorý chce v blízkej budúcnosti rozšíriť na celom teritóriu mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.