sa opatreniu, ktoré by citeľne pocítili tak bežní pacienti, ako aj ľudia, odkázaní na finančne náročné lieky, prebehli viaceré rokovania medzi Asociáciou distribútorov liekov, Slovenskou lekárenskou komorou a ministerstvom zdravotníctva. Včera sa o situácii rokovalo na úrovni samotného premiéra. S výsledkom rokovania nás oboznámil RNDr. Jozef Pospíšil, predseda Asociácie distribútorov liekov SR.
"Stretnutie u pána premiéra sa uskutočnilo za účasti ministerky financií Schmögnerovej a ministra zdravotníctva Šagáta. Požadovali sme, a bolo nám garantované zabezpečenie splátkového kalendára na rok 2000. Ďalej sme žiadali skrátenie splátkového kalendára z roku 2004 na rok 2001. Premiér vyjadril vôľu vlády riešiť to čiastočne v štátnom rozpočte, čiastočne z mimorozpočtových zdrojov - zo ziskov z privatizácie plynárenského podniku."
Aký je teda záver, obavy občanov z platenia za lieky sú už neopodstatnené?
"Problém možného kolapsu v zásobovaní liekmi nebol vyriešený, ale len načas zažehnaný. Od 1.7. nebudú lieky v lekárňach vydávané za hotovosť. Sú dva kontrolné termíny, 15. október a 15. december. Na úrovni pána premiéra vtedy zhodnotíme plnenie daných sľubov a splátkového kalendára."
Aký bude postup pri ich prípadnom nedodržaní?
"Samozrejme, že pokiaľ by sa nerealizovali premiérom garantované prísľuby, pristúpime možno aj k tvrdším opatreniam. Dodávky liekov by mohli byť celkom zastavené."
O vyslovenie názoru na výsledky rokovaní sme požiadali aj pharmDr. Františka Tamera, predsedu Regionálnej lekárenskej komory (RLeK).
"Zatiaľ sme sa nestihli bližšie kontaktovať s predsedom. Neviem teda posúdiť, či záruky, ktoré naši zástupcovia dostali, sú dostatočné. Dôležité je, ako sa k tomu postavia distribútori. Ak si spomínate, odštartovala to práve Asociácia distribútorov liekov. Oni avizovali, že nám nebudú dodávať lieky a že zablokujú aj dodávky už objednaných. Naše reakcie boli až následné. Ako jedinú možnosť sme teda v záujme pacienta - občana potvrdili to, že pod tlakom okolností budeme nútení prejsť na pokladničný systém. Myslím si, že menšie zlo je žiadať peniaze, ako nedať lieky."
Dôležité je to, ako na výsledok rokovaní zareagujú výrobcovia a distribútori.
V pondelok sa RNDr. Pospíšil vyjadril, že ak by sa za lieky platilo, tak by sa to týkalo úplne všetkých, nech už stoja pár korún, alebo sú finančne veľmi náročné. Napriek tomu, že situácia by si to zrejme vyžadovala, boli by ste ochotní pristúpiť k tomuto opatreniu?
"My môžeme prijať len takú hru, s ktorou bude súhlasiť distribútor. Ak nám lieky dá len za peniaze, my ich takisto musíme občanovi vydať len s tým, že ich zaplatí v hotovosti. Uvedomujeme si neetickosť takého konania, myslím si však, že svedomie by si mali spytovať iní. Poisťovne by mali dlhy vymáhať dôslednejšie, štát si neplní povinnosti voči svojim poistencom. Tento problém sme otvárali aj pred rokom. Vtedy sme nedostali peniaze, stala sa iná vec, o ktorej by ľudia mali vedieť. Distribútori, či už oficiálne, alebo neoficiálne, pristúpili k 120 dňovej splatnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.