Těšíne, aby sa v roku 1953 ocitol v Bratislave, kde otec z politických dôvodov musel prijať miesto profesora teológie.
Maliar a ilustrátor Ján Berger (1944) študoval v rokoch 1962 až 1969 na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení postupne u profesorov Ladislava Čemického, Jána Mudrocha a Vincenta Hložníka. Učil kreslenie na bratislavskej Škole umeleckého priemyslu, neskôr textilnú tvorbu na Strednej umeleckopriemyselnej škole. V roku 1987 sa stal vedúcim ateliéru komornej maľby na Vysokej škole výtvarných umení, od roku 1998 tam šéfuje katedre maliarstva.
Vystavoval v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Senici, Banskej Bystrici, Liberci, Brne, Prahe, Viedni, Varšave, New Yorku. V roku 1988 získal ocenenie na IX. medzinárodnom bienále maľby v Košiciach. Jeho diela vlastnia okrem iného Museum National Belas Artes v Rio de Janeiro, Slovenská národná galéria, Východoslovenská galéria, ako aj viaceré súkromné zbierky v Čechách, Poľsku, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Švédsku či Japonsku.
Vo výstavných priestoroch Východoslovenskej galérie na Alžbetinej ulici predstavuje do 2. júla prierez tvorbou od roku 1971 po súčasnosť. Ide o veľmi kultivovanú maľbu dekoratívnej povahy, zväčša v svietivej farebnosti, ktorá prezrádza dobrú znalosť dejín umenia. Nie nadarmo autor vydal v roku 1976 skriptá o dejinách výtvarnej kultúry 19. a 20. storočia, ktoré vtedy vyučoval. Okrem toho v námetoch využíva aj poukázania na renesančno-barokové kompozície Tiziana, Rembrandta, Rubensa, Vélasqueza. Možno odporúčať. Ľahké, vďačné. Pre oko aj pre diváka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.