ktorý sa dal odstrániť jedine menovou reformou. Samotný priebeh a organizácia menovej reformy bola dosť náročná. Bolo potrebné vytlačiť novú sériu platidiel a zorganizovať, aby sa čo najskôr dostali do obehu. Hodnotová skladba nových platidiel bola pestrá, najnižším nominálom bola päťkoruna, najvyšším tisícka. Podklady pre tlač celej série štátoviek dodalo Ministerstvo financií. Bolo dohodnuté, že nové platidlá budú štátovky a na každej bude figurovať podpis ministra financií. Nakoniec sa rozhodlo, že sa všetky štátovky budú tlačiť v zahraničí. Tlačiarne bankoviek boli na našom území v zlom technickom stave a na trhu bolo málo bankovkového papiera. Pri menovej reforme sa uvažovalo aj s iným názvom meny, nakoniec predsa len zvíťazila už tradičná koruna.
Najnižším nominálom z tejto série je päťkorunová štátovka, ktorá sa vyznačuje typickou červenou farbou na oboch stranách. Funkciu zákonného platidla na území bývalého Československa spĺňala v období od 1. 11. 1945 do 31. 5. 1953 (rozmery 80 x 44 mm). Na lícnej strane je hodnota nominálu uvedená slovne ale aj numericky. Ak si lícnu stranu pozornejšie všimnete, určite vás už na prvý pohľad upúta podpis. Je to podpis ministra financií Dr. L. K. Feierabenda. Číslovač je šesťmiestny, modrý a je umiestnený vedľa ministrovho podpisu. Strana rubu je ladné farebne do červena, no napriek tomu je esteticky veľmi vzhľadná. Dominantným motívom rubu je štátny znak ČSR. Symbol štátnosti je z oboch strán obklopený číslom, označujúcim veľkosť nominálu.
Návrh platidla vznikol v grafickom ateliéri obchodnej tlačiarne Thomas de la Rue v Londýne. Jednofarebný, no napriek tomu kompozične vyvážený a pritom pôsobivý návrh vypracoval grafik tlačiarne Charles Meronki. Ministerstvo financií v exile si objednalo vyše osemdesiat miliónov kusov päťkorunových poukážok, ktoré neskôr vytlačili v Londýne. Neskôr ich tlač pokračovala v Československu. Vodotlačová ochrana sa bežne používala už v období prvej ČSR, napriek tomu päťkorunová štátovka takýto typ ochrany nemá. Ak sa náhodou stretnete s päťkorunovou štátovkou, ktorá nezodpovedá tomuto popisu, váš postreh je správny. Existuje ešte jeden variant päťkoruny, ktorý vydali neskôr a bol vytlačený v TP NBČS Praha. Ku tejto päťkorune sa ešte v našom seriáli vrátime a vysvetlíme niektoré odlišnosti medzi oboma platidlami. Tieto rozdiely sú takmer nebadateľné, no napriek tomu zaujímavé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.