Korzár logo Korzár

Beneluckyho "číselník" z EURO 2000

Francúzsko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá po víťazstve na MS zvíťazila aj na európskom šampionáte. Predtým v podobnom úsilí zlyhali

Angličania (po víťazstve na MS 1966 až tretí na ME 1968), Nemci (po víťazstve na MS 1974 vo finále ME 1976 prehrali na penalty s ČSSR), Taliani (po víťazstve na MS 1982 sa na ME 1984 nedokázali ani kvalifikovať), opať Nemci (zvíťazili na MS 1990, aby prehrali vo finále ME 1992 s Dánskom).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

***

Francúzsko ešte nikdy neprehralo s obrannou štvoricou Thuram, Desailly, Blanc a Lizarazu. "Štyria mušketieri" takto spolu odohrali 25 zápasov!

***

Rozhodca Anders Frisk bol vôbec prvým Švédom v histórii, ktorý pískal finálový zápas európskeho šampionátu.

SkryťVypnúť reklamu

***

Na ME 2000 v Holandsku a Belgicku videli diváci zatiaľ najviac gólov v histórii európskeho šampionátu. V 31 zápasoch padlo doteraz 85 gólov, čo je priemer 2,7419 gólu na stretnutie. Rovnaký gólový priemer ako v Holandsku a Belgicku mali futbalové ME v roku 1984 vo Francúzsku.

***

Zápasy EURO 2000 sledovalo v priemere 35 576 divákov. Na EURO 96 v Anglicku to bolo 40 964 divákov, vôbec najviac divákov priamo sledovalo zápasy ME 1988 v SRN, keď priemerným číslom bolo 62 379. Pod štatistiky EURO 2000 sa však nepodpísal ani tak nezáujem divákov, ako skôr kapacita štadiónov - tá sa pohybovala od 30 tisíc do 50 tisíc divákov.

***

Najofenzívnejším tímom boli s 13 gólmi domáci Holanďania. Ani tento výkon im však nestačil na postup do vytúženého finále.

SkryťVypnúť reklamu

***

Prvý gól šampionátu strelil v 43. minúte úvodného zápasu proti Švédsku Belgičan Bart Goor.

***

Posledný, "zlatý finálový" gól strelil v 103. minúte stretnutia Francúzsko - Taliansko Francúz Trezeguet.

***

Autorom najrýchlejšieho gólu bol Angličan Paul Scholes, keď portugalského brankára Vítora Baíu prekonal za 2:37 min. Napriek vedeniu 2:0 však Angličania nakoniec dokázali zápas prehrať 2:3...

***

O korunu kráľa strelcov sa podelili Juhoslovan Savo Miloševič a Holanďan Patrick Kluivert, keď obaja dali po päť gólov. Rovnaký počet gólov mal na svojom pred štyrmi rokmi najlepší strelec šampionátu EURO 96 Angličan Alan Shearer.

***

Na EURO 2000 padli dva hetriky - jeden dosiahol Holanďan Patrick Kluivert proti Juhoslávii, druhý Portugalec Sergio Conceicao proti Nemcom.

SkryťVypnúť reklamu

***

Kde boli Juhoslovania, tam padalo najviac gólov...

Najviac gólov v jednom stretnutí, sedem, padlo v dueloch Juhoslávia - Španielsko (3:4) a Holandsko - Juhoslávia (6:1). Len o jeden gól menej bolo v stretnutí Juhoslávia - Slovinsko.

***

Jediný vlastný gól šampionátu si strelil Juhoslovan Dejan Govedarica v štvrťfinálovom stretnutí s Holandskom. Pôvodne ho španielsky rozhodca Armanda prisúdil Kluivertovi, holandský kanonier tak v zápise o stretnutí figuroval ako strelec štyroch gólov. Nakoniec sa musel "uspokojiť" s hetrikom...

***

Žlté karty najusilovnejšie zbierali Holanďania a Portugalci - 13. Rozhodcovia ukázali na EURO 2000 presne 119 žltých kariet. Je to však nižší počet ako na EURO 96, v Anglicku pred štyrmi rokmi bolo napomínaných až 149 hráčov.

***

Najviac kariet v jednom dueli rozdali Holanďan Dik Jol a Nemec Markus Merk. Jol v stretnutí Portugalsko - Turecko siahol do vrecka po osem žltých a jednu červenú a rovnaký pomer žltých a červených ukázal v semifinále Holandsko - Taliansko Merk.

***

Najslušnejším tímom sú Švédi, ktorí v troch zápasoch videli iba jednu žltú kartu.

***

Rekord ME vytvorili Juhoslovania, keď v každom z troch zápasov v základnej skupine dostali červenú kartu. Ako prvému sa "červenalo" Sinišovi Mihajlovičovi, nasledoval ho Slaviša Jokanovič a napokon musel predčasne pod sprchy odísť Mateja Kezman.

***

Najhoršiu úspešnosť v streľbe jedenástok majú domáci Holanďania. V semifinále proti Taliansku ich 5 nepremenených pokutových kopov stálo účasť vo finále. Dvakrát nedokázali Holanďania streliť gól zo značky pokutového kopu v samotnom zápase (Frank De Boer, Patrick Kluivert), trikrát v penaltovom rozstrele (Frank De Boer, Jaap Stam, Paul Bosvelt).

***

Dve penalty v jednom zápase nepremenil Holanďan Frank De Boer. V semifinále s Talianskom najprv zahodil pokutový kop v prvom polčase, neuspel ani v jedenástkovom rozstrele. Žeby "Boží trest" za De Boerovu a Collinovu jedenástku proti Čechom?

***

Najhoršiu brankársku chybu urobil Belgičan Filip de Wilde v stretnutí proti Turecku. Najprv "daroval" gól Hakanovi Sükürovi a po jeho zákroku na Arifa potom kopali Turci jedenástku. Ďaleko od neho však nemal ani Španiel Molina, vďaka zákroku ktorého Nóri vyhrali 1:0. Bránu "jedenástky smoliarov", ktorú zostavili na webstránke EURO 2000, však háji De Bilde...

***

Najviac minút na EURO 2000 odohrali francúzsky obranca Marcel Desailly a taliansky brankár Francesco Toldo. Odohrali totiž všetky minúty, ktoré ich tímy absolvovali. Absolútne oprvenstvo však patrí Toldovi, ten má na konte 573 minút, kým Desailly "len" 570. Trojminútový sklz "získal" Francúz v semifinále, kým jeho mužstvo zdolalo Portugalcov "zlatým" gólom Zidana v 117. minúte, Toldo musel prečkať tri minúty a penaltový rozstrel proti Holandsku.

***

Na EURO 2000 sa v kádri 16 zúčastnených tímov nachádzali medzi 352 hráčmi až 169 legionárov. Dáva to 48% zúčastnených hráčov. Pre porovnanie, na EURO 96 v Anglicku to bolo 29,4% zúčastnených hráčov, na MS 1998 vo Francúzsku už 43,2%. Najviac legionárov "dodala" Juhoslávia (18), Holandsko, Dánsko a Švédsko (po 17), Rumnunsko a Nórsko (po 15). Naopak, Taliansko a Španielsko "vystačili" so základmi z vlastných líg. Až na jednu výnimku mali svoje kádre zostavené z hráčov domácej súťaže aj Angličania (výnimkou McManaman z Realu Madrid) a Turci (Muzzy Izzet z Leicester City).

***

Ináč, zo spomínaného čísla 352 hráčov sa na samotnom EURO 2000 predstavilo 258.

***

Najväčšie zastúpenie hráčov z hľadiska líg mala anglická Premier League (59), španielska Primera Division (54), talianska Serie A (49).

***

Z hľadiska klubov mal najväčšie zastúpenie turínsky Juventus (11) pred istanbulským klubom Galatasaray (10).

***

Z 22 - členného kádra Francúzov sa na ihrisku nepredstavil akurát tretí brankár Ulrich Rame.

***

Z 22 - členného kádra Talianov zas nenastúpili dvaja brankári - v poradí druhý Francesco Antonioli a tretí Christian Abbiati. Práve Abbiati však môže na rok 2000 spomínať z hľadiska "Európy" len v dobrom - na ME hráčov do 21 rokov na Slovensku získal zlato, na seniorskom EURO 2000 v Belgicku a Holandsku striebro.

***

Najstarší káder "priviezla" na EURO 2000 Juhoslávia - jeho priemerný vek je 28,5 roka. Tesne za ňou boli Dáni a Nemci (28,45 roka), Belgičania (28,27 roka) a Holanďania (28,13 roka).

***

Naopak, najmladšími sú Francúzi (26,36 roka) pred Angličanmi (26,54 roka) a Turkami (26,68 roka).

***

Najstarším hráčom na EURO 2000 bol Lothar Matthäus, v zápase proti Portugalsku mal 39 rokov a 98 dní.

***

Najmladším bol španielsky brankár Iker Casillas. Brankár Realu Madrid oslávil 19. narodeniny 20. mája.

***

"Najmenšími", aspoň čo sa týka výšky, boli na EURO 2000 traja hráči: po 167 centimetrov majú zhodne

Thomas Hässler (Nemecko), Florin Petre (Rumunsko), Dennis Wise (Anglicko).

***

Pri hlasovaní fanúšikov na oficiálnej webstránke EURO 2000 pred finále boli favoritmi Taliani. Z 47 267 respondentov im verilo 53,9 %, oproti 46,1 % pre Francúzov. Opačne dopadol telefonický výskum jednej agentúry vo Francúzsku. Deväť z desiatich Francúzov verilo, že ich tím Talianov zdolá. Iba 7% Francúzov si myslelo, že titul získajú Taliani. Z tých, ktorí verili v zisk titulu bolo 48% presvedčených v jednoznačné víťazstvo a 42% verilo v pravdepodobný zisk titulu. Svoj názor vyjadril aj legendárny Michel Platini. Podľa neho mali Francúzi vyhrať 2:1. Platinimu to teda, nevieme však či myslel aj na predĺženie, dokonale vyšlo... Ináč, víťazstvo svojich v pomere 2:1 tipoval aj francúzsky prezident Jacque Chirac.

***

Výsledok hlasovania na oficiálnej webstránke EURO 2000 pred otvorením šampionátu? Prvenstvo malo podľa 251 487 zúčastnených hlasov získať Holandsko (22,4%), druhým ašpirantom bolo Francúzsko (16,7%), tretím v poradí bolo Portugalsko (12,1%), nasledovalo Taliansko (11,2%). Pod hranicou desiatich percent boli Angličania (7,86%), nasledovali Španieli (6,64%) a Juhoslovania (4,24%). Nemcov verilo zhruba toľko respondentov, čo Turkom (3,59% oproti tureckým 3,53%)! Nad dve percentá sa vyšplhali Belgičania (2,48), Rumuni (2,31), Česi (2,12), nad jedno Nóri (1,5), Slovinci (1,3) a Dáni (1,09). Absolútne najnižšiu dôveru, ktorú ani nesklamali, "získali Švédi s 0,894% dôverujúcich.

***

S pomerne veľkým náskokom vyhral v kategórii o najkrajší gól EURO 2000 zásah Joaa Pinta do siete Angličanov, svoj hlas mu dalo až 31,6% návštevníkov webstránky šampionátu. Na druhom mieste skončil gól Zinedina Zidaneho do siete Španielov (24%), Overmarsov Juhoslovanom (20%) a Fioreho Belgičanom (12%). Medzi zastúenými boli ešte zásahy Scholla Rumunom, Zahoviča Juhoslovanom a Henryho Dánom.

***

Výška prémií na EURO 2000: víťaz, tím Francúzska, obdržal 9 miliónov amerických dolárov, porazený finalista Taliansko 8 miliónov 250 tisíc, Holanďania a Portugalci ako semifinalisti 6 miliónov 375 tisíc, Juhoslovania, Turci, Rumuni a Španieli ako štvrťfinalisti 4 milióny 875 tisíc. Tretí v základných skupinách (Angličania, Belgičania, Nóri, Česi) obdržali 3 milióny 375 tisíc a poslední v skupinách (Nemci, Slovinci, Švédi, Dáni) rovné 3 milióny dolárov!

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 451
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 900
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 808
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 561
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 425
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 136
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 804
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 529
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 301
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 039
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 804
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 529
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 301
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 039
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu