jednotiek. V nich vykonali 316 kontrolných nákupov, z ktorých bolo 174 predražených, čo predstavuje viac ako 55-percentnú mieru poškodenia zákazníkov. Z kontrolovaných okresov obchodníci najčastejšie poškodzovali kupujúcich v okresoch Sabinov a Snina, kde poškodenie predstavovalo takmer 72 percent. Najmenšiu, 33-percentnú mieru poškodenia zaznamenali inšpektori v okrese Levoča.
Pre nezodpovedajúcu akosť tovaru, ale i pre uplynutie doby spotreby pozastavili kontrolóri 1447 druhov tovarov v hodnote takmer tri milióny korún. Z tohto množstva pozastavili pracovníci SOI až 974 druhov tovaru zo zahraničia v hodnote viac ako 1,8 milióna korún. Kontrolóri pre výrazné nedostatky na mieste zlikvidovali v 96 prevádzkárňach tovar v hodnote viac ako 15 tisíc korún. Šlo o suroviny na prípravu jedál, mliečne mäsové, cukrárenské, rybacie i lahôdkárenské výrobky. Pri kontrolách zistili inšpektori aj nedostatky v skladovaní potravín, ale aj v dodržiavaní predpisov osobnej a prevádzkovej hygieny. Za zistené nedostatky uložili takmer 368 peňažných pokút vo výške 701 tisíc korún. Okrem toho v 26 prípadoch pozastavili aj meradlá s neplatnými overovacími značkami.
Na obchodníkov si "posvietili" aj v Poprade, kde vykonali kontrolný nákup v predajni Ovocie a Zelenina. Tu zistili najväčšie poškodzovanie spotrebiteľa - nákup im obchodníci predražili o 6,50 korún. Ku tomuto poškodeniu došlo nedodržaním účtovnej hmotnosti u predaných banánov. Inšpektorom predavači v podtatranskej metropole predali aj paradajky, ktoré kvalitou nezodpovedali I. triede. Okrem toho predavači v predajni nakupujúcim ani nevydali doklad o kúpe. Radosť z návštevy SOI nemali ani v Starej Ľubovni, kde jej zamestnanci pozastavili 89 druhov textilného tovaru hodnote 60 tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.