Prešove bola konštituovaná Rada strany. "Ide o odborný - koordinačný útvar, ktorý bude pôsobiť na úrovni kraja," skonštatoval. Tiež povedal, že v súvislosti s tým, že 24. júna bol menovaný za tieňového ministra životného prostredia sa vzdal funkcie tieňového prednostu krajského úradu. Túto pozíciu podľa jeho slov získala podpredsedníčka KP HZDS Jana Mýtniková. HZDS na včerajšiu tlačovú besedu priviedlo aj exministra zdravotníctva Ľubomíra Javorského.
"Je mi ľúto, ale musím povedať, že abdikácia Tibora Šagáta z funkcie ministra zdravotníctva je o tom, že sa stal obeťou neschopnosti súčasnej vlády. To, čo sa stalo prezidentovi vlastne upozornilo, ako katastrofálne to vyzerá v našom zdravotníctve." Ľ. Javorský následne uviedol, že v roku 1996 dali na zdravotníctvo 32 miliárd korún, v roku 1997 36 miliárd a v roku 1998 42 miliárd korún. "Nová vláda dala v roku 1999 na zdravotníctvo rovnako 42 miliárd a v tomto roku je to tiež 42 miliárd korún. Pritom dolár vyskočil z 35 korún na 45 korún a inflácia je 30 percent. Môže za takýchto podmienok zdravotníctvo vôbec fungovať? Najmä keď deficit zdravotníctva je 18 miliárd korún?" Podľa Javorského, aby zdravotníctvo prežilo potrebuje 58 miliárd korún. " Ak sa nedofinancuje, tak v októbri - novembri nie že nastane v zdravotníctve kolaps, ale úplne prestane fungovať. Veľmi zlá je situácia v zdravotníckych lôžkových zariadeniach. Keď som nastúpil za riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Prešove mala podlžnosť 70-80 miliónov korún. Dnes má dlh 500 miliónov. Nemocnice nemajú lieky, nemajú špeciálny zdravotný materiál, chýbajú prístroje. Skrátka improvizuje sa. A povedal by som, že v istých okamihoch sa improvizovalo aj pri liečbe prezidenta." Ľubomír Javorský k tomu pridal konštatovanie, že by sa nemalo zabúdať, že všetci sme potencionálni pacienti. "Preto zdravotníctvo vyžaduje odbornú politiku a nie politikárčenie," poznamenal.
V súvislosti s problémami okolo liečby prezidenta Ľ. Javorský uviedol: "Mrzí ma, že sme úroveň nášho zdravotníctva pošpinili pred svetom. Pritom na Slovensku máme špičkovo vybavené zdravotné zariadenia. Na to, ako bolo o Rudolfa Schustera postarané, by som povedal, že je to akoby pri ochorení prominentného pacienta v Prešovskom kraji sa ho rozhodli liečiť v Starej Ľubovni, alebo vo Svidníku." Javorský tiež uviedol, že v roku 1998, keď bol ministrom bola do nemocnice ministerstva vnútra za 70 miliónov korún kúpená magnetická rezonancia. Je to lepší diagnostický prístroj ako CT- čko, takže nechápem, prečo bolo nutné pre CT vyšetrenie prezidenta premiestňovať do inej nemocnice." Na otázku, ako by postupoval on, keby bol ministrom zdravotníctva počas hospitalizácie R. Schustera, Javorský povedal: " Prišiel by som za ním s tímom odborníkov a ponúkol mu prevoz do lepšie vybavenej nemocnice. Tiež by som sa bol prihováral za preventívnu diagnostickú operáciu brucha. A určite by som viacej komunikoval s príbuznými." Javorský napokon povedal, že za roky svojej lekárskej praxe môže povedať, že pre lekára sú vždy najhoršími pacientmi vlastní príbuzní a super protekční ľudia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.