Ľudovítovi Macháčkovi. Zakrátko na to začali tlačové agentúry chrliť reakcie na abdikáciu ministra, po ktorej, paradoxne, mnohí ešte donedávna hlasno volali. Súčasné vyjadrenia boli voči odstupujúcemu ministrovi zhovievavé. Napríklad jeho predchodca exminister Ľubomír Javorský konštatoval, že Tibor Šagát je iba obeťou súčasnej vlády a že je mu ho ľúto, pretože za to, ako vyzerá slovenské zdravotníctvo, nezodpovedá len jeho minister. Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Mariána Kollára je zas zmena na poste ministra zdravotníctva iba logickým dôsledkom ignorancie a neschopnosti riešiť nahromadené problémy v tomto rezorte, čo sa naplno prejavilo aj vo vzniknutej kauze okolo liečby prezidenta republiky. Razantnejšie bolo vyjadrenie prezidenta Slovenskej lekárskej komory (SLK), ktorý pre denník Korzár konštatoval, že demisiu mal Tibor Šagát podať už na sklonku uplynulého roka.
"Už v októbri minulého roka sa na rokovaní výboru Národnej rady pre zdravotníctvo vážne debatovalo o tom, že správne uvažujci minister by mal podať demisiu ako prostest proti navrhovanému rozpočtu pre zdravotníctvo na tento rok, ktorý nazývame smrtiacim. Bol by to síce krok neefektívny, pretože Šagátov nástupca by rozpočet asi napriek tomu musel prijať, ale určite efektným. Súčasná demisia ministra zdravotníctva ma preto neprekvapila, ale myslím si, že prišla za dramatických okolností. Je dôsledkom rok pretrvávajúceho nepochopenia zákonodarcov a ingnorácie volaní stavovských organizácii po konkrétnych riešeniach," rozhovoril sa prezident SLK MUDr. Ladislav Petričko. Podotkol, že odstupujúceho ministra plne chápe a jeho rozhodnutie rešpektuje. Boli sme zvedaví, či sa aj on domnieva, že prvému mužovi štátu nebola poskytnutá adekvátna liečba.
"Nečítal som celú správu komisie zriadenej pre tento účel, som však presvečený, že ak komisia našla chyby, ku ktorým došlo v priebehu ošetrovania, mali by za ne konkrétni ľudia niesť zodpovednosť. Žiaľbohu, v prostredí, v ktorom lekári pracujú, je veľmi pravdepodobné, že sa podobné chyby stávajú aj u iných, nie tak významných ľudí," zareagoval MUDr. Petričko.
Ako upresnil, správa špeciálnej komisie predovšetkým poukázala na to, že sa neskoro diagnostikoval zápal hrubého čreva, ktorý prekrylo nasadenie antibiotík bez poznania pravej príčiny zdravotných problémov prezidenta. Ďalšou chybou bolo to, že na danom pracovisku, kde Rudolfa Schustera hospitalizovali, nebolo k dispozícii "cétéčko", ktoré by pomohlo diagnostikovať tento zápal.
"Na to naväzuje reťazec drobných nedostatkov, ktoré určite nectia slovenské zdravotníctvo ako celok a špeciálne starostlivosť o hlavu štátu," dodal L. Petričko.
Zaujímalo nás, či môžu byť za okolností, ak sa takto zanedbal zdravotný stav prvého muža štátu, vôbec pacienti spokojní so stavom súčasného zdravotníctva, alebo sa majú právom obávať o svoj život...
"Je to obrovský rozpor - ja stále hovorím, že slovenské zdravotníctvo nedokáže za týchto finančných pomerov normálne fungovať, pritom ešte vždy veľa občanov považuje zdravotnú starostlivosť na Slovensku za primeranú a dostatočnú... Aj keď väčšina lekárov si bez ohľadu na okolnosti vykonáva rovnako poctivo svoju prácu, len oni sami vedia, za akého tlaku a vnútorného vypätia sa to deje, keď chýbajú prostriedky a sú pokazené alebo úplne chýbajú dôležité prístroje. Toto rozpoloženie vyvoláva depresiu, frustráciu a žiaľ, častokrát aj pasivitu lekárov," odvetil prezident SLK.
Chceli sme ešte vedieť, aké sú nálady v súvislosti s abdikáciou Tibora Šagáta medzi lekármi.
"Žiaden prieskum medzi kolegami som nerobil, no viacerí sú sklamaní z toho, aká okolnosť k jeho demisii viedla. Žiadnej nápravy sa pritom neodčkáme, ak sa aj dovybavia nejaké špičkové pracoviská pre ústaných činiteľov, štandardná úroveň starostlivosti bežných občanov sa nezmení a z toho sme všetci sklamaní," uzavrel Ladislav Petričko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.