týždeň vytvorili deviati sochári z troch krajín, účastníci 4. medzinárodného sochárskeho sympózia Cassovia Sculptur Garden 2000. Vernisáž sa uskutočnila minulú nedeľu v rámci Media Cupu.
V areály nájdete napríklad travertínovú plastiku Juraja Bartusza s motívmi zrodu sveta. Najmladšiu sochársku generáciu zastupuje Dušan Záhoranský a jeho drevené "Gebuľe". Pozoruhodný je aj objekt z dreva a kovu, ktorý na prvom ročníku vytvoril Peter Sceranka. Autorom bizarnej maxistoličky z kameňa a dreva je zas írsky sochár Simon Moller. Ten si účasť na sympóziu zopakoval aj tohto roku. Zdá sa, že pokračuje v tematike nevšedného pohľadu na predmety okolo nás. Z dreva a kovu vytvoril obrovskú knihu - triptych s farebnými reliéfmi s jemne erotizujúcimi výjavmi. Domácich autorov zastupovali Milan Veščišík, Rudo Hoffer a insitný umelec Ladislav Staňo.
Z Bratislavy prišli Dano Požár, Ján Kelemen a Drahoš Prihel. Posledný z trojice je na Hrabine po tretí raz. Jeho doménou je síce sklo, ale nepohrdne ani drevom. Ženské torzá, ktoré vytvoril, zdobia interiér hotela. "Zaujímavé je, že takmer všetci autori prepadli večnej tematike ženy," hovorí Ján Zbojek.
Výnimkou však boli obaja poliaci. Andrzej Korzec urobil Pierota a jeho kolega Andrzej Siek sa dokonca zaoberal myšlienkou dávnych civilizácií. Z obrovských drevených kmeňov vytesal dve postavy pripomínajúce návštevu z vesmíru. "Tento rok bol vskutku úspešný. Musím pochváliť tvorivosť účastníkov. Niektorí stačili za taký krátky čas urobiť aj viac prác. Vznikli veľmi kvalitné veci. Našli sa hneď aj záujemcovia o kúpu. Sochy však nie sú na predaj, ostávajú ako súčasť komplexu Hrabina na Bukovci," prezradil Ján Zbojek, organizátor a mecenáš sympózia, ktorý pripravuje pri príležitosti piateho ročníka katalóg vytvorených prác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.