verejnosti. Reštaurátori práve ukončili dôkladnú úpravu jej vnútorných priestorov
"Osvetlenie vo vnútri pyramíd nebolo priliehavé atmosfére, nuž sme to urobili tak, aby sa pre návštevníkov zväčšilo čaro a záhadnosť," povedal novinárom Záhí Hawás, riaditeľ egyptského pamiatkového úradu, ktorý má na starosti aj lokalitu Gíza, kde sa nachádzajú tri najväčšie egyptské pyramídy.
Trhliny v kameni za zatreli zmesou piesku, vody a kriedy, materiálov, ktoré používali aj starí Egypťania. Na novodobých barbarov, ktorí neodolajú nutkaniu zapísať sa do večnosti a zanechať na pyramídach svoje stopy, išli reštaurátori aj psychologickou metódou - na niektorých miestach ponechali ich výtvory vedľa očistených miest. Tak zároveň vynikla aj ich práca.
Novinkou je aj uzatvorený televízny okruh, ktorého kamery majú za cieľ odhaľovať autorov grafitov. "Najväčším problémom bolo odstrániť rúž, pretože olej z tohto kozmetického prostriedku prenikne do stien," povedal jeden z reštaurátorov.
Vrstvu soli na stenách takisto majú na svedomí turisti, ibaže v tomto prípade nejde o zámer - soľ sa totiž nachádza vo vodnej pare v dychu každého z nich. Každý návštevník nechá v hrobke asi 20 gramov soli.
V 136-metrovom monumente nainštalovali aj nový ventilačný systém, ktorý zníži vlhkosť vzduchu a vytvorí lepšie podmienky pre samotný objekt i návštevníkov.
Novinkou je aj menší počet návštevníkov, ktorí sa naraz budú môcť dostať do objektu. Po tom, ako vlani najväčšiu, Chufevovu (Cheopsovu) pyramídu navštívilo 4000 turistov denne, znížia z bezpečnostných dôvodov ich počet aj v Chafrého hrobke. Odteraz si tento monument nebude môcť zvnútra pozrieť viac ako 300 turistov denne. A bez protekcie. "Kto prvý príde, skôr vojde," povedal Hawás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.