Figa, Nuno Gomesa, Vítora Baiu, Slovinca Zahoviča... Mohli by sme pokračovať ďalej, môžeme však doplniť aj ďalšie mená - nášho Šramku či Taliana Collinu. Áno, aj rozhodcovia môžu zažiť chvíle, keď sa stávajú stredobodom pozornosti a dokonca predčia miliónové "stars" vo futbalových dresoch. Na tomto šampionáte ich mediálnym ohlasom predčil najmä PIERLUIGI COLLINA.
Aké finančné straty spôsobil tento 40 - ročný "promotore finanzinario" , teda finančný poradca, z Viareggia Čechom, to je ťažko číselne určiť. Výsledkovo je to jasné - keby v zápase Holandsko - Česko neodpískal holohlavý Talian jedenástku, Česi by neprehrali 0:1, proti Francúzom by nemuseli hrať vabank, D - skupina by bola zamotanejšia a kto vie... To sú však len tie nepopulárne "keby"...
Hurikán v Serii A
Kto to vlastne je? Narodil sa 13. februára 1960 v Bologni, žije však vo Viareggiu. Ovláda angličtinu, francúzštinu, španielčinu, samozrejme taliančinu. Okrem futbalu má rád basketbal. Pôsobí ako finančný poradca, po trávnikoch s píšťalkou behá od roku 1977. V talianskej Serii A debutoval v roku 1991, od roku 1995 má odznak rozhodcu FIFA. Do Serie A vtrhol radikálne, tak, že talianske noviny písali o "hurikáne Collina". V prvých dvoch sezónach pískal v 22 stretnutiach, v ktorých vylúčil 11 hráčov. Nie div, že takáto percentuálna úspešnosť, spolu s Collinovým imidžom a vystupovaním na ihrisku vzbudili pozornosť. "Vzhľadový handicap vytvára v Collinovom prganizme zvlášť silné obranné látky. Nechce prísť o autoritu, naopak, má potrebu neustále ju zvyšovať. Ukázať všetkým prípadným posmievačom, že akékoľvek znevažovanie jeho osobnosti bude nemilorsdne potrestané. Svoj fyzický nedostatok sa snaží prekonať aroganciou, vypočítavosťou a rafinovanou pomstychtivosťou. Popri tomu má však nepopierateľný talent vyšvihnúť sa medzi absolútnu špičku," zhodnotil v denníku La Stampa Collinu istý taliansky psychológ. Napriek tomu je Collina žiadaný a na zápasy nasadzovaný. Na medzinárodnom fóre debutoval 8. marca 1995 na armádnych MS v Turecku, keď viedol zápas domácich s Francúzmi (tí tu pod taktovkou Lemerreho získali titul). V júli 1995 bol v Intertoto Cup pri remíze Karlsruhe so Sheffieldom Wednesday, čo bola jeho "klubová" medzinárodná premiéra. Z významnejších udalostí spomeňme 5 zápasov na OH 1996 v Atlante (vrátane finále medzi Nigériou a Argentínou), MS 1998 vo Francúzsku (Holandsko - Belgicko, Francúzsko - Dánsko) či šokujúce finále Ligy majstrov 1998/99 v Barcelone medzi Manchestrom United a Bayernom Mníchov (2:1, so zvratom v podobe gólov Sheringhama a Solskjaera v 92. rep. 93. minúte). Alebo ďalší šokujúci zápas v tohtoročnej LM medzi Manchestrom a Realom (2:3). Vo všetkých uvedených zápasoch pískal bez výhrad súperov, ťažké srdce však naň mali Turci po bezgólovej remíze v kvalifikácii na EURO 2000 v Mníchove. Tú remízu proti lepším Turkom vraj popri nemeckom brankárovi Kahnovi "uhájil" práve Collina.
Penaltu je schopný odpískať proti každému
Collina sa však "nebratríčkuje" s nikým, pôsobí dojmom nepodplatiteľného šerifa, ktorý vie nemilosrdne odrovnať outsidera i favorita. Po stretnutí Holandsko - Česko výborne odrozhodoval zápas Anglicko - Nemecko (1:0), aby vo štvrťfinále minútu pred koncom stretnutia Francúzsko - Španielsko (2:1) odpískal penaltu proti majstrom sveta. Španiel Raúl ju nepremenil - Collina však ukázal všetkým, že on si dovolí pokutový kop odpískať proti hocikomu, hocikde a hocikedy. Po "demolácii" Čechov sa totiž ozývali hlasy, že tím zo strednej Európy by mohol postupom prekaziť finančné zisky organizátorov. Snaha zapáčiť sa futbalovo mocným? Collina ukázal opak, Francúzi boli pre ďalšie kolá predsa "marketingovo" výhodnejší ako Španieli... Iný príklad. V talianskych novinách sa začiatkom roku začali objavovať úvahy nad tým, že Collina tlačí milánsky Inter k titulu. Vraj preto, že vo Viareggiu chodí hrávať minifutbal s tímom, kde hrá i rodák z Viareggia Marcello Lippi. Teda tréner Interu. A tak Collina preventívne opäť ukázal opak. Pri stretnutí Milánčanov s Parmou. Inter viedol 6. februára na trávniku Parmy od 63. minúty gólom Vieriho, hosťujúci milánski tifosi na štadióne Ennia Tardiniho už nejaký čas nôtili oslavné skladby, v 94. minúte (!) však domáci Stanič po Cordobovom zákroku spadol, Collina odpískal pokutový kop a Crespo vyrovnal na konečných 1:1. Tento výsledok vraj pochoval teoretické čiernomodré šance na titul. "Keď sa s Collinom náhodou stretnem v uliciach Viareggia, radšej sa otočím na druhú stranu," povedal Lippi. "Hráči Parmy tak vytrvalo padali v našej šestnástke, až im Collina vyhovel. Nechal si to však na koniec zápasu." Po poslednom kole nenadávali len v Miláne, ale aj v Turíne. Juventus, ktorý doslova pretekal o titul s Laziom, hral v 34. kole Serie A v Perugii. Po prestávke prietrž mračien prívalom dažďa zaplavila ihrisko. Collina 57 (!) minút študoval spôsobilosť terénu, aby ho nakoniec uznal za vhodný. V bahne štadióne však technika Zidaneho, Conteho a Davidsa, ani rýchlosť Del Piera a "Pippa" Inzaghiho neplatili, Juventus gólom Caloriho z 50. minúty senzačne prehral, senzačne stratil titul a Collina bol opäť senzačným hrdinom dňa.
Má rád Čechov, nemá rád Čechov...
Už pred zápasom Česko - Holandsko talianski legionári Řepka (Florencia) a Nedvěd(Lazio) upozorňovali na Collinovu povahu. "Vie pískať, ale zneužíva to," vyjadril sa Nedvěd. Všetky riziká spájajúce sa s Collinom sa naozaj prejavili, ako, to už je dostatočne známe. Popri titulkoch typu "Collina do pekiel", točiace sa výzorovo okolo mien Fantomas a Mussolini, sa najmä v českých médiách objavili štatistiky, ktoré dokazovali, že Collina "sedí" na Čechoch. Dve červené Nedvědovi v talianskej lige, v tej istej súťaži jedna červená Řepkovi, ďalšia Haškovi zo Sparty v Lige šampiónov na Nou Campe, okrem jedenástky v zápase s Holanďanmi ešte "lavičková" červená Látalovi, no... "Nemyslím, že ide o český syndróm. On je taký voči všetkým. A penalta? Samozrejme bola. Asi z desiatich percent. Tých ďalších deväťdesiat ide na vrub obvyklej Collinovej snahy po vyniknutí," povedal v televíznom štúdiu talianskej RAI šéfredaktor Gazetty dello Sport Candido Cannavo.
Prečo ho nik nezruší?
Takže prečo? Odpoveď je vraj práve vo vyjadrení spomínaného psychológa. "Taliani podvedome hľadajú autoritatívne typy s energickým vystupovaním. A s dávkou šoumenstva. Práve to Collina spĺňa. Je totiž novým typom rozhodcu. Nie je tým, čím sú ostatní. Nezúčastneným objektom, ktorý len hodnotí dianie na trávniku. On potrebuje byť subjektom, sám rozohráva divadlo na trávniku. Nenecháva to len na hviezdy medzi hráčmi, sám je hviezdou! A ľuďom sa to páči, nie sú totiž na niečo také zvyknutí." Takže... čo to vlastne vykrikujú talianski vlajkonosiči? "Mi dia Collina!" - "Dajte nám Collinu!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.