Pastierska kapsička
Prvé písomné zmienky o tejto liečivej rastline nájdeme v herbároch z XVI. - XVII. storočia. Uvádza sa v nich, že sa úspešne používa na zastavenie krvácania z nosa, na liečenie silne krvácajúcich rán, na zmiernenie silného krvácania pri pôrode a na dlhodobejšiu kúru pri krvácaniach žalúdka. Chorým, s vysokou horúčkou, sa odporúčalo prikladať na tepny drogu namočenú do octu.
Pastierska kapsička (Capsella bursa-pastoris /L./ MED.) je jednoročná alebo prezimujúca rastlina z čeľade kapustovitých (Brassicaceae). Z kolovitého koreňa vyrastá hustá listová ružica gracovitých listov a vzpriamená, rozvetvená, lysá stonka, vysoká až 30 cm. Stonkové listy sú podstatne menšie ako listy ružice, sú poodlhovasto kopijovité, objímavé. Drobné, biele kvety sú usporiadané do strapcovitého súkvetia, postupne rozkvitajúceho. Kvietky majú štyri kališné lístky a štyri biele korunné lupienky. Rastlina kvitne od marca až do novembra. Plody sú srdcovité šešuľky, s drobnými semenami. Pochádza zo Stredomoria, odkiaľ sa rozšírila prakticky po celom svete, s výnimkou tropických oblastí. U nás rastie hojne na poliach a v záhradkách ako burinná rastlina, nájdeme ju aj na lúkach, lesných čistinách, pri cestách aj na rumoviskách. Drogu predstavuje usušená nadzemná časť rastliny, zbieraná na začiatku kvitnutia. Vňať sa musí dôkladne prečistiť a vytriediť, pričom sa odstránia tie, ktoré majú už väčšie množstvo plodov a rastliny napadnuté škodcami a chorobami. Sušia sa v tieni. Pri umelom teple teplota nesmie presiahnuť 40 stupňov Celzia. Droga obsahuje flavonoidy (diosmín), biogénne amíny, cholín, acetylcholín, triesloviny, pseudoalkaloid sinapin, saponíny, cukry, soli draslíka, živicu, vitamín C a i.
Droga vykazuje zvieravé, krv zastavujúce a protikŕčové účinky. Preto sa odporúča pri silnom menštruačnom krvácaní a kataroch čriev a žalúdka. Má aj povzbudzujúce, močopudné a antisklerotické účinky. Zvonku sa zápar alebo macerát používa na omývanie pleti, k ošetreniu rán, kožných ekzémov, zaparenín a pri hnisavých kožných chorobách.
Macerát pripravíme z 1 kávovej lyžičky drogy, ktorú necháme vyluhovať 8 hodín v šálke studenej vody. Pije sa 2 až 3 krát denne. Ak chceme drogu využiť na zvýšenie vylučovania moču, pripravíme zápar (1 lyžička drogy sa zaleje šálkou vriacej vody), ktorý sa používa 2 až 3 krát denne. Macerát a zápar môžeme aplikovať zvonku na omývanie pri zapareninách, ekzémoch a hnisavých kožných chorobách.
Toxickosť: Doposiaľ nie sú známe prípady poškodenia organizmu. Niektorí autori však udávajú, že vo vyšších dávkach je droga jedovatá.
Vo východnej Ázii, predovšetkým v Číne, sa pastierska kapsička pestuje ako zelenina "zee tsai". Konzumujú sa listy prízemných ružíc mladých rastlín pripravované ako šalát.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.