Korzár logo Korzár

Život pulzuje aj 8366 metrov pod morskou hladinou

Je júl, čas prázdnin, a kroky mnohých smerujú k moru. Vieme vôbec, čo nás pri mori čaká, čo môžeme stretnúť? Poďme sa teda spoločne pozrieť na more a

jeho pobrežie aj z inej strany.

Podľa odhadov je 70 % svetového povrchu tvorený vodou predovšetkým moriami a oceánmi. Toto vodné prostredie a pobrežie, ktoré ho obklopuje je najväčším prostredím pre voľne žijúcich živočíchov a rastliny na Zemi a je domovom množstva živých organizmov a zvierat.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodujúcimi faktormi pre väčšinu života v mori je svetlo a teplota. Prenikajúce svetlo je životne dôležité pre výskyt rastlín, a teda aj živočíchov. Pôvodne si ľudia mysleli, že Slnko je jediným zdrojom energie v morskom prostredí, ale teraz sa vie, že existujú aj baktérie, ktoré využívajú síru a ktoré nikdy neuvidia denné svetlo. Avšak slnečný svit zostáva stále hlavným zdrojom životodárnej energie v mori a fotosyntéza (proces, pri ktorom zelené rastliny využívajú energiu zo Slnka k výrobe cukru, a tak aj k rastu) zostáva hlavnou podmienkou života vrchných vrstiev mora.

SkryťVypnúť reklamu

Vo veľkých hĺbkach až 11 km hlboko v oceánskych priekopách je voda čierna, pretože slnečné svetlo preniká iba do hĺbky 100 metrov. Niektoré živočíchy v najväčších hĺbkach sú biele alebo čiastočne priehľadné, pretože nepotrebujú mať ochranný alebo maskovací pigment. Iné, ako napríklad zubatka Sloanova majú groteskné tvary. Mnohé majú tiež iluminačné "kosti", ktoré poskytujú svetlo na lov koristi.

Najhlbšie žijúcimi rybami je druh Bassogigas profundissimus, ktorý bol zistený v hĺbke 8366 metrov. Najpočetnejšou hlbinnou rybou je zas priesvitná Cyclotbone elongata, veľká asi 7,6 cm, ktorá žije v moriach s výnimkou Arktídy. Tieto živočíchy žijú vo veľkom tlaku niekedy tisíckrát väčšom, než je tlak pri hladine mora. Živia sa zbytkami organizmov z vyšších vrstiev.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa povedať, že v mori existuje "morská" džungľa. Chaluhy a morské riasy môžu tvoriť takmer nepreniknuteľný podvodný les vegetácie pozdĺž pobrežia. Na takýchto miestach nachádzajú zvieratá mora svoj domov a bezpečie. Napríklad chaluhové more pri pobreží Kalifornie je neobyčajne pôsobivé, pretože môžeme sledovať stĺpy hnedých chalúh vyrastajúcich z morského dna hlbokého niekoľko desiatok metrov. Je to tiež prostredie, v ktorom žije napr. aj morská vydra. Pred spánkom sa zamotáva do trsov chalúh preto, aby ju v noci more nevyvrhlo na breh.

More je aj rozľahlým zázemím pre malé ryby a iba určité oblasti majú výhodné podmienky aj pre veľké druhy. Napríklad Sargasové more je rajom s teplou vodou vhodnou pre reprodukciu úhorov. Dospelí jedinci migrujú z európskych riek, aby sa rozmnožovali v Sargasovom mori. Mladé úhory potom plávajú späť cez Atlantický oceán do európskych riek.

SkryťVypnúť reklamu

Morské prúdy pomáhajú rozptýliť ryby a jedným z najdôležitejších prúdov je Golfský prúd. Ten vzniká pri Západnej Indii (v karibskej oblasti), putuje ku severu pozdĺž východného pobrežia Severnej Ameriky a naprieč cez Atlantický oceán k Európe, kde omýva britské a írske pobrežie ako severoatlantické prúdenie. Vody pri západnom pobreží Írska, vrátane veľkého ústia rieky Shannon, predstavujú jednu desatinu miest vhodných na trenie lososov na Zemi.

Aj treska má svoje miesta na rozmnožovanie - Grand Banks pri pobreží Newfoundlandu niekedy vyzerá ako mlieko. Spôsobuje to veľké množstvo ikier. Cape Cod (Mys tresiek) získal svoje meno od veľkého počtu rýb tohto druhu, ktoré plávajú do týchto miest aby tam rozmnožovali.

More je tiež svetom kontrastov. Nájdeme v ňom tie najmenšie organizmy na Zemi, ako sú napr. rozsievky (veľké zhruba milimeter až tisícinu milimetra), po najväčšie živočíchy zo všetkých veľryby. Veľryby môžu dosahovať také veľké rozmery iba vďaka tomu, že ich voda nadnáša a znižuje tak účinok zemskej príťažlivosti.

I gravitácia Mesiaca ma svoje vplyv na more. Spôsobuje odliv a príliv. Tieto prichádzajú každých 12 hodín a 20 minút, t. j. zhruba dvakrát denne. Avšak v Stredozemnom mori ktoré pokrýva plochu 2,5 milióna štvorcových kilometrov a ktoré je spojené s Atlantickým oceánom nie sú žiadne rozdiely spôsobené prílivom a odlivom.

Ani morské pobrežie nie bez života. Každé pásmo však má svoje charakteristické rastliny a živočíchy, ktoré sa prispôsobili životu na tom ktorom mieste. V miernom pásme existuje niekoľko typov pobrežia, ale rozdeľujeme ich do štyroch základných: skalnaté, okružliakove, piesočné a bahnité. Skalnaté pobrežie sa rozlišuje podľa druhu skál a uhla, pod ktorým na neho more neustále dolieha. Skalnaté jazierka sú príjemné miesta vhodné pre život morských živočíchov. Okružliakove pláže sa vyskytujú tam, kde sa nachádzajú ploské kamene (tzv. okružliaky) vo veľkosti od 5 do 150 mm. Pre rastliny je toto prostredie veľmi nestabilné, pretože takéto pláže sú obyčajne veľmi strmé. Piesočné pobrežie je viac rovné a ploché, a tak je vhodným miestom pre vegetáciu.

V trópoch je pobrežie často tvorené korálovými útesmi alebo mangrovníkovými lesmi. Korálový útes je tvrdý "kopec" miliónov živých i mŕtvych organizmov, ktoré sa nazývajú polypy a pripomínajú sasanku. Tie tvoria tvrdú vápencovú vrstvu. Ryby sa v týchto oblastiach vyskytujú hojne a približne jedna tretina všetkých známych druhov rýb žije okolo korálových útesov. Podmienky sú také vhodné, že jeden meter štvorcový útesu môže produkovať až 20 ton rýb ročne, ale žije tam aj veľké množstvo iných živočíchov, ako napr. morské sasanky, morské uhorky, hviezdice, polypovce. Veľký bariérový útes pri severovýchodnom pobreží Austrálie je najväčším korálovým útesom na svete je 2000 km dlhý a je viditeľný aj z Mesiaca.

Mangrovníkové mokriny sú v zásade morským lesom na veľmi bahnitom pobreží, tiahnúcom sa často v mnohokilometrovom širokom pásme. Existuje niekoľko druhov mangrovníkov, ale prekopnícke druhy na strane od mora sa prispôsobili životu v mori.

Väčšina stromov sa drží nad slanou vodou ako keby na "chodúľoch". Mangrovníky majú tuhé listy odolné voči slanej vode, gumovité plody sú ideálne pre klíčenie v lepkavom blate. Pri odlive ožije blato pod mangrovníkmi krabmi z rodu Uca, zatiaľ čo hadi, opice a vtáky živiace sa plodmi, žijú vo vetvách nad hranicou vody.

Najväčšou pohromou pre more a pobrežie je znečistenie. To spôsobujú predovšetkým ľudia. Okrem priameho vypúšťania jedov a odpadov do mora, sem privádzajú zamorené vody rôzne riečky a rieky.

Veľa odpadov je vo forme roztokov, väčšina pevného odpadu je roztrúsená na pobreží. Nenápadný, zdanlivo nevinným, ale neustále sa šíriacim prvkom je toxická riasa, ktorá rýchlo kvitne vo vodách, čo sú bohaté na dusík a fosfáty. Ropa patrí medzi hlavné kontaminujúce prvky každoročne sa do mora dostane 3,5 milióna ton ropy, čo predstavuje jednu tonu z každých 1000 ton vyťažených zo zeme. Účinky obrovských škvŕn ako pod vodou, tak aj na pobreží sú vždy katastrofálne.

Autor: Spracovala: Jana VARGOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 457
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 566
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 633
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 576
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 261
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 660
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 171
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 148
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 559
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 926
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  2. Ivan Mlynár: Rýchlo pridajte Šutaj Eštokovi do soli jód, zdravotné následky pominú
  3. Radoslav Medzihradský: Dva týždne v raji, teda v Háji
  4. Štefan Šturdzík: Robo
  5. Júlia Piraňa Mikolášiková: O oživenej pamäti kajúcnika od sýkorovcov
  6. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  7. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 660
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 348
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 171
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 148
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 559
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 324
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 926
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 823
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu