Otázka:
Nie som síce vyučený automechanik, ale do motorov sa rozumiem, preto sa občas stáva, že sa na mňa obracajú rôzni príbuzní a známi, aby som im opravil ich motorové vozidlá. Nerobím to vždy celkom zadarmo, a tak ma zarazila uštipačná poznámka suseda, či "fušujem" načierno, alebo mám aj živnostenský list. Ten nemám, preto by ma zaujímalo, či sa môžu takéto občasné opravy áut považovať za protizákonnú činnosť, resp. kedy by som sa mohol dopustiť trestného činu nedovoleného podnikania?
Zn.: Priateľská služba, či nedovolené podnikanie?
Odpoveď:
Pod pojmom podnikanie podľa Obchodného zákonníka treba rozumieť sústavnú činnosť vykonávanú samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Sústavná činnosť vyžaduje prvky stálosti, prípadne opakovanie podnikateľských aktivít. Za podnikanie teda nemožno považovať činnosť jednorázovú, ojedinelú. Samostatnosť podnikateľa znamená, že vo svojom rozhodovaní a konaní nie je závislý od pokynov iných osôb, napr. od svojho zamestnávateľa. Podnikateľ teda koná autonómne, pod svojím obchodným menom a na vlastnú zodpovednosť. Dosiahnutie zisku je prirodzeným cieľom a zmyslom podnikania. Neznamená to, že ak podnikateľ zisk neodsiahne alebo nevykáže, prestáva byť jeho činnosť podnikaním. Podstatné je, že svoju činnosť vykonáva s úmyslom zisk dosiahnuť.
K takémuto podnikaniu potrebuje podnikateľ ako subjekt podnikania, samozrejme, príslušné oprávnenie, v našom konkrétom prípade ako fyzická osoba živnostenský list. Podnikateľ bez príslušného oprávnenia ustanoveného zákonom sa dopúšťa trestného činu nedovoleného podnikania podľa § 118 Trestného zákona. Pre naplnenie skutkovej podstaty tohoto trestného činu sa vyžaduje neoprávnené poskytovanie služieb, vykonávanie výrobného alebo iného zárobkového podnikania vo väčšom rozsahu. Páchateľ takéhoto trestného činu sa potresce odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom. Na šesť mesiacov až tri roky odňatia slobody bude odsúdený trestom. Na ktorý na neoprávnené podnikanie používa iného ako pracovnú silu, alebo získa značný prospech (stonásobok minimálnej mzdy) a na tri roky až osem rokov, ak získa nedovoleným podnikaním prospech veľkého rozsahu (päťstonásobok minimálnej mzdy).
Z uvedeného teda možno vyvodiť, že nie každý prípad neoprávneného podnikania (bez živnostenského listu) je možné posúdiť ako trestný čin. Nevyhnutnou podmienkou trestnej zodpovednosti je, že podnikanie sa vykonáva vo väčšom rozsahu. Pre stanovenie "väčšieho rozsahu" spravidla pôjde o viac akcií, ale môže to byť aj jediná rozsiahla akcia, ktorá trvá dlhší čas s veľkým rozsahom a objemom podnikania (napr. výstavba rodinného domu pre iného). Okrem dĺžky neoprávneného podnikania, rozsahu a objemu takejto činnosti, treba brať do úvahy i finančné vyjadrenie hrubého obratu, cenu použitého materiálu, alebo predmetov určených na predaj, cenu pracovnej sily, použitej pri takomto podnikaní a, samozrejme, i výšku čistého zisku z nedovoleného podnikania.
Zo súdnej praxe môžeme uviesť prípady, keď bol odsúdený páchateľ, ktorý takmer rok vykonával pohostinskú činnosť, hoci mal pôvodne vydané živnostenské oprávnenie zrušené živnostenským úradom a na túto činnosť používal iného ako pracovnú silu. Iný páchateľ takmer dva roky bez živnostenského oprávnenia vo svojom rodinnom dome vykonával generálne opravy vstrekovacích čerpadiel, ďalší taktiež v rodinnom dome opravoval autá ako v autoservise, teda vo väčšom rozsahu. Všetci títo páchatelia boli odsúdení k podmienečným trestom odňatia slobody a boli im uložené aj tresty peňažné. Do "basy" teda síce nešli, ale záznam v registri trestov im môže skomplikovať situáciu v budúcnosti, keď sa budú uchádzať o získanie riadneho živnostenského oprávnenia.
Je teda na vás, aby ste podľa uvedených kritérií zvážili, či opravy motorových vozidiel pre príbuzných a známych vykonávate vo "väčšom rozsahu" a či vám teda hrozí, že sa môžete dostať do konfliktu so zákonom.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.