sigmatizmu.
Na príčine môže byť dedičnosť, pri ktorej ide skôr o vrodenú rečovú slabosť, ale aj oneskorený vývoj reči. V týchto prípadoch možno zistiť aj motorickú nepohotovosť (nešikovnosť). Ďalšou príčinou je sluchová nepozornosť (akustická paragnóza), často v spojení s amúziou nedostatkom hudobného sluchu. Aj napodobňovanie nesprávneho akustického a motorického vzoru výslovnosti v rodine v detskom kolektíve a v škole sa podieľa na vzniku sigmatizmu. Ďalšou príčinou môže byť aj nedbalosť vo výchove pri artikulácii a zotrvávanie na detskej výslovnosti, najmä ak rodičia obľubujú detskú reč. Napríklad vyslovujú nesprávne mamičta (mamička), macicta (mačička), vodičta (vodička) a podobne. Dieťa sa stáva nedbalým, lenivým, vyhýba sa správnej artikulácii pomerne ťažkých sykaviek. Aj keď ich vie jednotlivo vysloviť, v slovách ich nepoužíva, aby sa nemuselo namáhať.
Z organických príčin možno uviesť anomálie zhryzu (skusu), a to otvorený zhryz, nadmerné prečnievanie čeľusti, nadmerné prečnievanie sánky, veľké zubné medzery, nesprávne postavenie horných alebo dolných rezákov. Všetky tieto nedostatky podporujú vznik sigmatizmu. Vývinové poruchy čeľusti (rázštep podnebia), krátke mäkké podnebie, ktoré nedolieha ku zadnej stene hltana pri fonácii a artikulácii, ako aj ochrnutia mäkkého podnebia, zväčšená nosová mandľa a otvorená fufňavosť o ktorej bude reč v ďalších príspevkoch predisponujú šušľanie.
Pri organických príčinách hrá dôležitú úlohu vek, v ktorom sa sigmatizmus objaví. V detskom veku vzniká najčastejšie v čase vypadávania mliečneho chrupu, najmä rezákov, v neskoršom veku pri zubnom kaze a v dospelosti pri vypadávaní stálych zubov a nahradzovaní umelým chrupom protézou. Na záver chceme zdôrazniť, že existuje až pätnásť druhov sigmatizmu (šušľavosti). Preto, ak má dieťa problém s výslovnosťou, rodičia vyhľadajte odborníkov logopéda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.