Cholesterol dobrý a zlý
Cholesterol je látka tukovej povahy. Je nerozpustný vo vode a túto jeho vlastnosť každá živočíšna bunka využíva tak, že cholesterol používa ako stavebný materiál na tvorbu membrán. Membrány si môžeme predstaviť ak vnútorné priečky v bunkách, podobne, ako je byt rozdelený na miestnosti. Okrem toho je cholesterol materskou látkou mnohých významných zlúčenín, napr. pohlavných hormónov, pečeň vyrába z cholesterolu žlčové kyseliny. Tieto vlastnosti cholesterolu sú pre ľudské telo veľmi dôležité. Nerozpustnosť cholesterolu vo vode však ľudský organizmus aj ohrozuje. Ak sa usadí na nesprávnom mieste, napríklad na vnútornej strane ciev, ktoré zásobujú srdce alebo mozog, má to pre zdravie katastrofálne následky.
Hladina cholesterolu v krvi
V skutočnosti v krvi kolujú aj častice, ktoré cholesterol z ciev "vyťahujú" označujú sa ako "dobrý cholesterol". Určiť v krvi počet častíc iba "zlého cholesterolu", ktorý ohrozuje naše zdravie, je náročné, preto sa väčšinou pri lekárskych vyšetreniach stanovuje hladina celkového cholesterolu. "Zlý cholesterol" predstavuje asi dve tretiny celkového cholesterolu.
Dlhodobým výskumom sa zistilo, že medzi hladinou cholesterolu a úmrtnosťou na infarkt existuje tesný vzťah, a to taký, že úmrtnosť je najnižšia pri najnižších hodnotách cholesterolu. Za hranicu normálnosti sa v súčasnosti pokladá 5,2 milimolov cholesterolu na liter krvnej plazmy. Hladiny v rozsahu 5,2 až 6,5 mmol na liter za veľmi vysoké. Pri takýchto koncentráciách cholesterolu v krvi je už riziko srdcovo cievnej príhody veľmi vysoké. Pozor! Neexistuje taká hladina cholesterolu, pod ktorou by už riziko infarktu bolo nulové. Veľmi nízka hladina cholesterolu je tiež nežiaduca, preto za optimálnu pokladajme hladinu celkového cholesterolu medzi 4 až 5 mmol na liter.
Ochrana cievneho systému pred chorobami
Vysoká hladina cholesterolu je iba jedným z rizikových faktorov cievnych ochorení. Rovnako dôležité sú aj ďalšie faktory, najmä vysoký krvný tlak, nízka telesná aktivita, fajčenie, alkoholizmus, psychický stres, nízka hladina "dobrého cholesterolu" atď.
Niektoré druhy potravín obsahujú látky, ktoré chránia cievny systém pred chorobnými zmenami. Do tejto kategórie patrí vitamín C, vitamín E, karotenoidy, selén, viaceré vitamíny B-komplexu. Zdrojmi týchto látok je predovšetkým ovocie, zelenina, orechy, rastlinné oleje, ryby, huby, obilniny a strukoviny. Zaraďte preto tieto potraviny do svojho jedálneho lístka.
Autor: Jozef ROMAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.