útočisko zo svojej vojnou zmietajúcej sa krajiny. Z každého rožka troška tejto charakteristiky sa vzťahuje aj na srbského štátneho príslušníka z Prištiny, ktorého prechodným bydliskom boli Košice. Dnes už 33-ročný Fatmir M. zavítal na Slovensko po "nežnej", ktorá otvorila vstupnú bránu k nám celému svetu. Mladý, životom kypiaci Srb si u nás čoskoro našiel svoju lásku a životnú družku, s ktorou má šesťročnú dcérku. To, ako jeho dieťa zo dňa na deň rastie do krásy a učí sa spoznávať svet, však nemohol sledovať tak dôsledne, ako by si to prial nielen on, ale každý otec.
Dôvodom bola skutočnosť, že nezískal naše štátne občianstvo a okrem toho porušil aj literu zákona, v dôsledku čoho bol zo Slovenska vyhostený. Stalo sa tak v auguste 1994, rozhodnutím Oddelenia cudzineckej polície Prešov. Vstup a pobyt na území našej republiky mal zakázaný do 30. júla 2003. Medzitým bol verdiktom Obvodného súdu Bratislava 5 odsúdený pre trestný čin neoprávneného používania cudzej veci, ktorého sa dopustil ešte v roku 1992. Napriek uvedeným skutočnostiam, v decembri 1997 sa Fatmirovi podarilo prejsť na naše územie cez nezistený hraničný prechod a ilegálne by tu žil možno dodnes, nebyť policajnej razie... Len vďaka nej bol v Košiciach na ceste v lokalite Vyšné Opátske, 15. marca tohto roku zaistený policajnou hliadkou a odovzdaný pracovníkom cudzineckej polície.
Včera stál Fatmir pred samosudcom Okresného súdu Košice II. Podľa obžaloby prokurátora sa dopustil trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia. A to tým, "že maril výkon rozhodnutia štátneho orgánu takým spôsom, že sa zdržiaval na území Slovenskej republiky aj napriek tomu, že mu bol pobyt u nás zakázaný." Okrem tohto činu ho prokurátor žaloval aj z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery. Šikovný Fatmir si totiž v Bratislave v presne nezistenom čase zadovážil cestovný pas a vodičský preukaz. Obidva doklady boli vystavené na meno Shkumbin Rakovica Republika Slovinsko. Boli pravé, vymenené boli len fotografie v nich. Tie pôvodné nahradili fotografie obžalovaného, ktorý u nás pod uvedeným menom vystupoval.
Obžalovaný odmietol v prípravnom konaní vypovedať. Pred súdom bol však o čosi zdieľnejší. "Je to tak, ako sa píše v obžalobe. Pravdou je i to, že som sa sem vrátil napriek vyhosteniu. U nás doma bola vojna a nielen to. Nechal som tu svoju rodinu - manželku a dcéru, ktoré mi veľmi chýbali," vysvetlil Fatmir stručne dôvody svojho konania. Z čítania listinných dôkazov vyplynulo, že doklady cestovný pas a vodičák na cudzie meno, ktoré mal Fatmir pri svojom zadržaní, nejaký dlhoprstý odcudzil ešte v roku 1992 z budovy Okresného úradu mesta Škofja Loka v Slovinsku. Túto skutočnosť uviedlo v liste Veľvyslanectvo Republiky Slovinsko. Na druhej strane, z výťahu Prištinskej matričnej knihy narodených, ktorý mal súd k dispozícii, nebolo pochýb ani o skutočnej totožnosti obžalovaného.
Druhým prechodným bydliskom Fatmira je od 22. marca tohto roku Ústav pre výkon väzby v Košiciach. Tam seká dobrotu, ale to už na skutkoch, pre ktoré sa tam dostal, nič nezmení. Tým, že maril výkon úradného rozhodnutia a osobné doklady na meno Shkumbin Rakovica používal ako pravé, naplnil skutkovú podstatu trestných činov, z ktorých bol obžalovaný. Samosudca ho uznal vinným a naparil mu nielen opätovné vyhostenie zo Slovenska, ale aj 4 mesiace basy so zaradením do prvej najmiernejšej nápravnovýchovnej skupiny.
Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.