individuálne. Z doterajších štatistík však vyplýva, že žiadosti slovenských uchádzačov o azyl sú spravidla zamietnuté. TASR o tom včera informovali pracovníci tlačového oddelenia britského ministerstva vnútra.
Uchádzači o politický azyl dostávajú počas vybavovania ich žiadostí na britské pomery iba minimálne finančné čiastky. Osoba, ktorá požiada vo Veľkej Británii o azyl, dostane ubytovanie a vreckové vo výške 30 libier na týždeň.
Britský najvyšší súd - Snemovňa lordov - vyniesol vo štvrtok rozsudok nad rodinou slovenských Rómov, ktorí v Spojenom kráľovstve požiadali o azyl na základe údajných rasistických útokov na Slovensku.
Súd vyhlásil, že slovenská vláda rešpektuje právny poriadok a Milan Horváth s jeho rodinou tak nemôžu tvrdiť, že by ich slovenská polícia neochránila, informovala včera na svojej internetovej stránke britská BBC. Horváth, ktorý je v Británii už od roku 1997, uvádzal, že naňho zaútočili stúpenci hnutia skinheads.
Britský denník Guardian v súvislosti so štvrtkovým rozhodnutím Snemovne lordov poznamenáva, že prípad Horváthovcov bude mať vplyv aj na ďalších žiadateľov o azyl z iných krajín, lebo ľudia trpiaci prenasledovaním zo strany kohokoľvek iného, než vlastných štátnych úradov, už zrejme nebudú dostávať azyl.
Tlačová agentúra Associated Press včera v tejto súvislosti pripomína, že každý mesiac prichádzajú do Británie stovky Rómov z krajín východnej Európy, odvolávajúci sa na vysokú mieru nezamestnanosti a rasovo motivované útoky zo strany skinheadov a ďalších extrémistických skupín. Podľa AP je práve Británia jednou z ich najobľúbenejších destinácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.