výberového konania na kúpu majetku spoločnosti Komag a. s. Majetok v znaleckej hodnote 845 miliónov korún napokon súd priklepol spoločnosti Komag Košice, a. s., ktorá vznikla len nedávno práve za účelom kúpy magnezitky. V predstavenstve tejto firmy figuruje aj bývalý generálny riaditeľ Jozef Kernáč. Spoločnosť majetok získala za ponúknutú cenu 220 miliónov korún. Celková suma mala byť v zmysle vydaného opatrenia Krajského súdu v Košiciach zložená najneskôr do konca júla v zmysle splátkového kalendára. Hoci sa mnohým zamestnancom nevidelo, že by sa mali ku kormidlu dostať tí, za ktorých šéfovania sa podnik dostal do konkurzu, iní boli radi, že sa konečne našiel niekto, kto chce pokračovať v doterajšej výrobnej činnosti.
V posledných dňoch sa však medzi ľuďmi z bane a závodu Bočiar začali šíriť poplašné správy. Firma Komag Košice vraj odskočila. Čo je na tom pravdy, to sme sa opýtali správcu konkurznej podstaty JUDr. Jozefa Vaška.
"Vaše informácie môžem potvrdiť. Zástupcovia spoločnosti Komag Košice a. s. oznámili, že nie sú schopní plniť podmienky podľa splátkového kalendára. Tento stav evokuje vypísanie ďalšieho kola výberového konania na odpredaj majetku trebárs už na budúci týždeň, stanovisko krajského súdu je také, že ním vydané opatrenie platí až do konca júla. Teda ak sa do konca júla spoločnosti podarí zložiť kúpnu cenu, získa majetok. Ak sa tak nestane, vypíšem ďalšie, v poradí už piate kolo výberového konania," informoval nás Jozef Vaško.
Dodal, že spoločnosť už zložila určitú sumu predstavujúcu rádovo niekoľko miliónov korún a jej zástupcovia sú si vedomí toho, že táto suma v prípade, ak nezložia zvyšok, prepadá. Správca konkurznej podstaty už túto sumu použil so súhlasom odborovej organizácie na vyplatenie časti záväzkov voči súčasným aj bývalým zamestnancom.
Kým voči bývalým zamestnancom JUDr. Vaško eviduje záväzok vo výške ešte zhruba tri a pol milióna korún, pracovníkom, ktorí sú doposiaľ v pracovnom pomere, sa v súčasnosti doplácajú marcové, aprílové a časť májových miezd. Na Bočiari sa opäť podarilo výrobu rozbehnúť. Záväzky voči ostatným veriteľom dosahujú sumu asi 550 miliónov korún.
Zamestnaci podniku, ale nielen oni, nechápu, ako je možné, že sa výberového konania nemôžu zúčastniť aj zahraniční investori. "Každý predsa vie, ako na tom sú slovenské firmy. Kto má dnes na Slovensku toľko peňazí, aby mohol dať takú sumu za samotnú kúpu nehovoriac už o potrebe ďalších investícií?," pýtajú sa ľudia, ktorí si už v magnezitke nejaké tie roky tvrdo odpracovali. "Na čom už chce tento štát zarábať, keď nedokáže zhodnotiť to najcennejšie, čo nám zadarmo leží v zemi?"
Prečo sa teda výberového konania nemôžu zúčastniť zahraniční investori, na to sme sa opýtali správcu konkurznej podstaty. "Devízový zákon zakazuje nadobúdať nehnuteľný majetok právnickým osobám, ktoré nemajú sídlo na území Slovenskej republiky. Keby išlo o predaj akcií, nie je v tomto smere problém. V tomto prípade sa však predávajú nehnuteľnosti. Zahraničný subjekt by sa mohlo uchádzať o ich kúpu len v prípade, ak by mal na území Slovenska vytvorenú vlastnú dcérsku spoločnosť," vysvetlil J. Vaško.
Roky trvajúca agónia kedysi prosperujúceho podniku, ktorá začala delimitáciou štátneho podniku, následnou privatizáciou až po súčasné konkurzné konanie, teda ďalej pokračuje. Podpisuje sa pod to aj neserióznosť firiem, ktoré idú do výberových konaní bez toho, aby mali zabezpečený dostatok finančných prostriedkov. Vyzerá to tak, že najskôr sa súťaž vyhrá a až potom sa zháňajú peniaze. Možno to nie je v rozpore so zákonom, avšak takíto podnikatelia nielenže predlžujú celý proces konkurzného konania, ale najmä komplikujú pozíciu ako zamestnancom tak i správcovi konkurznej podstaty. Každým ďalším kolom totiž predajná cena klesá, záväzky rastú a pokračujú problémy s uhrádzaním záväzkov voči zamestnancom. Tí sa pýtajú len jedno - kedy už bude konečne magnezitka fungovať ako jeden úplne bežný výrobný podnik?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.