Raúlovi sa na Euro 2000 podarilo prsteň pobozkať až raz...
Objavil sa v All - stars Euro 2000, napriek tomu, že patril skôr ku tým, ktorí odchádzali sklamaní a sami boli sklamaním. Španielsky útočník Raúl
Mojmír Staško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Gonzales, mal byť podobne, ako tím z Pyrenejského polostrova, ozdobou šampionátu. Pyrenejčania nakoniec oslnili, boli to však Portugalci a nie Camachov výber. Samotný Raúl mal byť ašpirantom na titul streleckého kráľa, v "hodnoteniach" stávkových kancelárií mu patrilo druhé miesto po Holanďanovi Kluivertovi. Kým tmavý Patrick dal päť gólov (nakoniec sa o prvenstvo delil s Juhoslovanom Miloševićom), Raúl vsietil až jeden...
Na ten, ktorý dal v 4. minúte proti Slovincom (2:1) sa však veľmi rýchlo zabudlo. Prišla totiž zlomovejšia situácia. V 89. minúte štvrťfinálového zápasu Francúzsko - Španielsko si za stavu 2:1 pre aktuálnych majstrov sveta dovolil taliansky rozhodca jeden zo svojich typických kúskov a v závere stretntia odpískal "collinovskú" jedenástku. Ak by bol na ihrisku Gaizka Mendieta, v španielskom tíme muž číslo 1 z hľadiska určenia na penalty, bolo by hádam všetko ináč. Záložník Valencie však už na trávniku nebol, Camachom bol totiž v 53. minúte vystriedaný. A tak sa ku lopte postavil Raúl, ktorý má síce na svojom konte množstvo zásahov do čierneho, penaltami si však štatistiky nevylepšuje. Pokutový kop zahodil. Štýlom, ktorému sa povie pozdrav nebesám.
"Plakal som už na ihrisku, v kabíne, aj v hoteli... Keď som penaltu prekopol, celý svet sa mi zrútil," vysvetľoval nešťastný Raúl, celým menom Raúl Gonzales Blanco, pre španielsky denník Marca. Novinárov však nerozľútostil, zgustli si na ňom najmä tí španielski. El Mundo: "Miliónový Raul zaváhal pri rozhodujúcej jedenástke." A spomínaná Marca: "Raul odstrelil nádeje Španielska." Hviezda Realu Madrid už niečo podobné zažila, vo finále ME hráčov do 21 rokov v roku 1996 prehrali mladí Španieli, medzi nimi aj Raúl, s Talianmi až na penalty. Aj vtedy sa mu všeličo povyčítalo...
Z Atlética odišiel vďaka rozpusteniu juniorky
Narodil sa 27. júna 1977 v Madride. V rodine, ktorá skôr trpela núdzou, ako by mohla rozhadzovať. Najmä po tom, čo Američania v rámci mierového procesu zrušili niekoľko vojenských základní v Španielsku. Medzi nimi aj tú, kde Raúlov otec pracoval ako elektrikár. A tak Gonzalesovci šetrili, ako sa dalo. Len na synovi a jeho futbale nie. Mladý Raúl tak ešte v útlom veku vstával každé ráno o šiestej a chodil na tréningy. Námaha sa však vyplatila, vytúženej súťaže v podobe najvyššej španielskej ligy sa Raúl i rodina dočkali.
V španielskej Primera Division debutoval 29. októbra 1994 v zápase proti Realu Zaragoza. Síce neskóroval, hýril však pohybom a jho krst bol ohodnotený kladne. O týždeň v derby proti Atléticu už dal jeden gól a na ďalší prihral čílskemu internacionálovi Zamoranovi.
Pre Raúla to bol paradoxný strelecký vstup do španielskej igy. Začínal totiž v Atléticu. Na želanie rodičov, tí, najmä otec, sú fanúšikmi práve "plebejského" klubu z Madridu. V juniorke Atlética hrával Raúl do roku 1992. V tomto roku ju Jesús Gil, preident modro - červených, rozpustil. Vraj bola neperspektívna, keďže sa skladala z nepersepktívnych hráčov. "Pánovi Gilovi by som sa chcel za tento krok poďakovať, vďaka nemu som v Reale," dovolil si o pár rokov povedať Raúl, ktorého si všimol vtedajší tréner Realu Argentínčan Jorge Valdano a okamžite ho vzal do kráľovského veľkoklubu. Najprv začal Raúl v juniorke Realu, na prvý tréning do A tímu (medzi hráčov ako Zamorano, Laudrup, Hierro, Redondo...) ho Valdano pozval po tom, čo v jednom zápase strelil šesť gólov.
V "bielom balete" začínal Raúl s biednym (nie na naše, ale na jeho terajšie pomery) platom vo výške 500 mariek. Odovzdával ho poctivo matke. Po prestupe k seniorom mu plat zvýšili na 3 500 mariek. V sezóne 1994/95 posdpísal zmluvu na 700 tisíc mariek ročne, o dva roky dosiahol svojimi gólmi jeho zvýšenie na 1,65 milióna mariek a v súčasnosti sa jeho ročná gáža pohybuje okolo 3,5 milióna mariek. Zároveň zarába na reklamách. Nielen pri oficiálnych partneroch Realu, ale aj s vlastnými sponzormi. Raúl ako jediný hráč Realu ma takúto výnimku z ináč dosť prísneho pravidla. Získal už mnoho úspechov: tituly v Španielsku, v roku 1998 aj víťazstvo v Lige majstrov a v Interkontinentálnom pohári. V Tokiu dal víťazný gól Realu do siete brazílskeho Vasco da Gama práve on. V tomto roku triumfoval v Lige šampiónov opäť. Možn aj preto Realu ostáva verný, napriek tomu, že v marci zaň rímske Lazio ponúkalo 36,5 milióna dolárov! Na dodržaní zmluvy s "bielym baletom" do roku 2002 sa však hneď po rímskej ponuke zhodli obe strany, Raúl i samotný Real. A prezident Realu Lorenzo sanz si dal tú námahu, že počas EURO 2000 navštívi tréningový tábor Španielska a podpísal s Raúlom nový kontrakt - ten znie do roku 2005. Raúlovo odstupné sa po podpísaní nového kontraktu vyšplhalo do hviezdnych výšok, až na úroveň 30 miliárd pesiet. Alebo 360 miliónov mariek. Alebo 171 miliónov dolárov.
Rituál s prsteňom
Mnoho výborných strelcov má po strelení gólu vlastný rituál. Mexičan Hugo Sanchez skákal saltá, Švéd Kenneth Andersson zamrzne v póze s vystretým ukazovákom, Juhoameričania zvyknú kolísať "miminká." Aj mnohí z vás si to určite všimli Raúlov rituál. Po strelení gólu sa rozbehne a pobozká pri tom prsteň na ruke. "To je gesto, ktoré venujem synovi a manželke. Som často mimo nich, takže takto im dávam najav, že na nich myslím. Oni to vedia," vysvetľoval Raúl. S rodinou býva mimo Mardidu, na rozdiel od iných hráčov "bieleho baletu", ktorých domicilom je superluxusná štvrť La Moraleja. Raúl uprednostnil blízke hory, kde má postavený dom.
Už si ho pamätajú
Excelentné sú najmä jeho loby, rýchly ťah na bránku, predvída hru, je dobrý pozične. A hlavne - strieľa góly. V španielskej reprezentácii je streleckých rekordérom "sup" Butragueňo, v 69 štartoch dal 26 gólov. Raúl sa blíži ku dvadsiatke. A to má 23 rokov. Ku tým nastrieľaným prispela aj kvalifikácia na EURO 2000, v ktorej dal 10 gólov a stal sa jej najlepším strelcom. Ďalšie góly mali prísť v Belgicku a Holandsku. Koľko ich prišlo, to je známe. V ligových tabuľkách vedie Zarra (251 gólov), Raúl ich má na konte okolo sto. S veľkými predsavzatiami prichádzal aj na EURO 2000. "Chcem, aby si ľudia na Raúla pamätali...," povedal ešte pred šampionátom. No, tak s tou penaltou sa mu to podarilo...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.