jej kázali mazať dátum výroby na starých cukríkoch, aby ho mohli prepísať. Týmto prípadom sa už začali zaoberať kompetentné orgány. Článok inšpiroval matku jednej z ďalších študentiek, ktorá si vybavovala prácu cez Študentský servis. Ide síce o problém úplne iného druhu, jej dcéra má však tiež hlavu v smútku. Čo sa vlastne stalo?
Zdanlivo ide o banálny príbeh, veď v hre sú "iba" nejaké dve stovky. Pre študentov privyrábajúch si cez prázdniny však majú cenu zlata. "Dcéra už osem rokov chodí cez tento servis na brigády a nedá na nich dopustiť. Až do 11. mája nemala najmenší problém. V ten deň išla pracovať na predvádzaciu akciu bylinkových čajov, ktorú organizovala firma G-Impes pána Guľu. Dcéra riadne odpracovala potrebný čas, doteraz však svoje peniaze nemá. V Študentskom servise jej povedali, že oni jej to bez problémov preplatia. Ona ale vie, že pán Guľa doposiaľ nezaplatil servisu za jej prácu a tak vyhlásila, že chce peniaze až po tom, čo on uhradí svoj záväzok. Pokúšala sa zohnať majiteľa firmy v jej sídle, ale tam už nikoho nenašla. Rovnako tak ho nezohnala ani telefonicky," posťažovala sa nám naša čitateľka.
O názor sme požiadali konateľa Študentského servisu Ing. Dušana Michalka. "Navrhli sme študentke, že jej za vykonanú prácu zaplatíme, ale odmietla to s tým, že chce, aby nám najskôr pán Guľa uhradil sumu, ktorú nám dlhuje," vyhlásil. Dodal, že sa opakovane pokúsili majiteľa firmy zohnať, aby záležitosť vysporiadali, ale nepodarilo sa im to. Poslali mu objednávku na vyplnenie, tú im však neposlal späť, rovnako tak neuhradil peniaze za vykonanú prácu.
A tak sme Ing. Ivana Guľu začali hľadať my. Zastihli sme ho na mobilnom telefóne. "Žiadny právny záväzok nevznikol. Študentský servis mi poslal objednávku až ex post, teda po vykonaní práce, bez dostatočných dát. Išlo o tzv. holoobjednávku, ktorú som za takýchto okolností neakceptoval. Som bežne k dostihnutiu, ak sa práve nezdržiavam v zahraničí. Mám záujem peniaze zaplatiť, veď ide o dve stovky, ktoré pre mňa nič neznamenajú. Chcem však, aby bolo všetko v poriadku, teda aj objednávka. Ja sám ale pracovníkov servisu naháňať nebudem," poznamenal Ing. Guľa.
Dodal, že študentke ponúkol, aby podpísala zmluvu priamo s ním, na čo by jej okamžite dal peniaze, ona však nechcela z veci vynechať sprostredkovateľa, teda Študentský servis.
"Pánovi Guľovi sme poslali riadnu objednávku, do ktorej mal on sám doplniť údaje, na ktorých sme sa dohodli. Ide o zaužívanú prax a s inými podnikateľmi nemávame podobné problémy," poznamenal ešte Ing. Michalko.
A tak tu máme paradoxný problém. Podnikateľ si objednal prácu, ktorá bola riadne vykonaná. Podľa jeho slov chce za ňu zaplatiť. Študentský servis sa usiloval od neho podľa zaužívaných postupov získať peniaze. Nepodarilo sa, ale i tak je ochotný študentke zaplatiť. Tá ale kvôli svojim zásadám nechce pripraviť o peniaze Študentský servis. Kvôli dvom stovkám tak už absolvovala množstvo telefonátov a nabehala pár kilometrov. Strávila tým možno toľko času, že keby počas neho niekde pracovala, mala by už zarobené dvakrát, trikrát toľko... A pritom riešenie je také jednoduché. Stačilo by, aby hociktorá zo zúčastnených strán prelomila svoju tvrdohlavosť. Jedno stretnutie pracovníkov servisu a majiteľa firmy a mohlo by byť po probléme. Z oboch táborov sa nám dostalo ale rovnakej odpovede - my sme urobili, čo sme mohli a nikoho už naháňať nebudeme...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.