reakcie. Frenetický potlesk jeho 243 stúpencov v košickom "Bielom dome" po oznámení o jeho znovuzvolení vystriedalo už o niekoľko hodín na to opatrné vyjadrenia zdesenia v radoch niektorých koaličných partnerov. Tí videli v jeho ďalšom zotrvaní na čele nielen víťazstvo protireformného krídla v strane, ale aj posunutie sa strany z ľavého stredu politickej scény až na jej úplne ľavý okraj... Tentoraz to však neboli len koaliční partneri SDĽ, ale vlna kritiky na hlavu Jozefa Migaša sa zniesla aj z radov nespokojných delegátov sobotňajšieho zjazdu, ktorí na tento post podporovali Milana Ftáčnika. Vyše 40 stúpencov tzv. reformného krídla podpísalo okamžite po Migašovom znovuzvolení iniciatívu s pracovným názvom SDĽ ako moderná európska socialistická strana.
S tichou podporou "reformistov" na čele s Milanom Ftáčnikom a B. Schmögnerovou sa do jej čela postavili primátori Lučenca a Veľkého Krtíša Jozef Murgaš, resp. Dalibor Surkoš spolu so starostom Poproča Vincentom Timkom. Hoci sa táto výzva nestala oficiálnym dokumentom zjazdu, jej traja hlavní iniciátori sa už v piatok plánujú stretnúť a zvážiť ďalšie kroky.
"Už v máji som na Republikovej rade SDĽ navrhol, aby predseda Migaš odstúpil z funkcie predsedu našej strany. Stalo sa to po jeho nešťastnom hlasovaní o nedôvere Dzurindovej vláde. To nemá obdobu nikde vo svete, aby predseda koaličnej strany hlasoval proti vlastnej vláde. On však na to povedal, že nič zlé neurobil a ide opäť čestne súperiť o najvyšší post v strane. Keby vtedy odstúpil považoval by som to za štátnické rozhodnutie," tvrdí starosta Poproča.
Vincent Timko vidí za vznikom tejto iniciatívy snahu získať určitú nádej, že ani Migašovým znovuzvolením ešte nie je všetko stratené. Pripúšťa však, že politika staronového predsedu má ďaleko od toho, aby sa z SDĽ stala moderná sociálno-demokratická strana. Táto premena sa vraj začala spomaľovať najmä po roku 1996, kedy z čela strany odstúpil jej spoluzakladateľ Peter Weiss, ktorého nahradil práve J. Migaš. "Vedenie strany ale rešpektujeme, keďže bolo zvolené v demokratických voľbách. My nemáme záujem proti nemu bojovať, pretože nám ide o to, aby sme strane pomohli. Keď však bude J. Migaš pokračovať v doterajšej politike, nevidíme veľké nádeje na zlepšenie súčasného stavu. Nie je predsa možné, aby sme vystupovali ako opozícia v koalícii. Veď to nemá žiadnu logiku..."
Podľa predbežných záverov chcú sigantári spomínanej výzvy listom osloviť všetkých delegátov zjazdu a vysvetliť im svoje pohnútky. Chcú prísť s ponukou, ktorá by bola v záujme ďalšieho napredovania strany k moderným ľavicovým hodnotám a zlepšenia jej dôveryhodnosti v očiach slovenských voličov. Ich snaha smeruje predovšetkým na október, kedy sa v Košiciach uskutoční druhá, tzv. programová časť zjazdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.