Slovensko musí podľa tohto dokumentu, ktorého autorom je parlamentný spravodajca Jan Marinus Wiersma, zvýšiť úsilie najmä v realizácii reforiem verejnej správy a štátnej služby.
Slabou stránkou slovenskej administratívy je najmä systém finančnej kontroly a auditu, kde sú nevyhnutné ďalšie zlepšenia. Slovensko tiež potrebuje pracovať intenzívnejšie v plnení krátkodobých priorít v oblasti regionálnej politiky a zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu.
Dokument tiež pripomína Bratislave, aby pokračovala v implementácii reforiem verejnej správy i štátnej služby a zvýšila úsilie v implementácii a budovaní vynucovacích kapacít najmä v oblasti poľnohospodárstva, veterinárnej a fytosanitárnej legislatívy, životného prostredia a regionálnych a štrukturálnych politík.
Návrh víta prijatie vládnej stratégie na riešenie rómskej problematiky a vyzýva vládu na jej implementáciu. Podporuje slovenské zámery na ústavnú reformu, najmä opatrenia týkajúce sa posilnenia nezávislosti súdnictva. Odporúča tiež všetkým zainteresovaným stranám, aby podporili čo najskoršie prijatie Slovenska do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
SR má podľa Verheugena veľmi dobré šance na dostihnutie krajín, ktoré o vstupe do EÚ rokujú už od roku 1998. "V prípade Slovenska existuje navyše jeden objektívny dôvod, prečo je dostihnutie luxemburskej skupiny žiaduce. Nemožno si totiž želať, aby Slovensko a Česká republika vstupovali (do únie) v rozdielnom čase," povedal Verheugen. Zdôraznil ale, že nikto nemôže od ČR očakávať, aby čakala na Slovensko v prípade, ak Bratislava nebude včas pripravená.
Európska komisia (EK) minulý týždeň navrhla, aby počas francúzskeho predsedníctva v EÚ v druhom polroku otvorilo Slovensko ďalších osem kapitol európskej legislatívy. V pondelok podľa Verheugena s týmto návrhom súhlasili ministri zahraničia európskej pätnástky a v stredu by ho mal definitívne schváliť výbor stálych predstaviteľov členských krajín (COREPER).
"Slovensko tak otvorí v tomto roku 16 kapitol, čo je rýchlejšie tempo ako v prípade prvej skupiny," dodal Verheugen. Malta by mala počas francúzskeho predsedníctva otvoriť deväť, Litva a Lotyšsko rovnako ako SR po osem, Bulharsko päť a Rumunsko štyri kapitoly legislatívy EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.