Dominantným motívom líca je Karel Havlíček Borovský. Obe strany štátovky sú tlačené hĺbkotlačou, dominujúcimi farbami sú modrá a zelená. Číslovač je čierny šesťmiestny, umiestnený na lícnej strane platidla. Aj pre dvadsaťkorunu je typický podpis ministra financií Dr. L. K. Feiebranda.
Pri podrobnejšom skúmaní platidla si môžeme všimnúť jednu ďalšiu zaujímavosť. Na lícnej strane je umiestnená dosková značka, ktorú tvorí jedno písmeno abecedy. Táto značka je dobre viditeľná a pozorovateľná pod lupou. Na československých platidlách sme sa s takouto kuriozitou ešte doteraz nestretli. Niektorí skalní zberatelia zbierajú dvadsaťkorunáčky práve podľa týchto doskových značiek. Ďalšou zaujímavosťou je, že sa dodnes zachoval jeden z nerealizovaných návrhov. Prvý návrh s K. H. Borovským uprostred sa nikdy nerealizoval, bol však dôležitým medzníkom pri jej vzniku. Na nerealizovanom návrhu je Borovského portrét obklopený textom "REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ". Číslovač je umiestnený na lícnej strane v ľavom dolnom rohu. Odlišnosť medzi oboma návrhmi zistíme už na prvý pohľad. O konečnom návrhu rozhodla komisia ministerstva financií ČSR v exile. Zmenené boli alegorické kvetiny okolo hodnotového štítka. Prepracoval sa aj návrh lícnej strany, lepšie sa vypracoval aj štátny znak na rube. Ak si porovnáme nerealizovaný návrh s obehovou štátovkou, zisťujeme, že realizovaná štátovka je lepšie kompozične vyvážená. Vidíme, že kým sa dvadsaťkoruna dostala do obehu, bolo k realizácii predložených viac návrhov. Zvíťazil ten, ktorý sa v tom čase zdal najvhodnejší. Na bankovkách sa takmer vždy nepriamo odzrkadľuje politická situácia krajiny, v ktorej platia. Pre štátovky prvej ČSR bol charakteristický secesný štýl Alfonza Muchu. Bankovky sú malými umeleckými dielami, ktoré v sebe majú aj nemalý politický nádych.
Autorom grafického návrhu dvadsaťkorunáčky bol Hugo Fleury (1893-1983), rytecké práce vyhotovil J. A. C. Harrison. Fleury bol podnikovým grafikom a návrhárom tlačiarne Waterlov & Sons, Londýn. V tlačiarni bankoviek pracoval 51 rokov a počas svojho života navrhol množstvo papierových platidiel pre Čínu, Kongo, Grécko, Škótsko, Španielsko a iné krajiny. Nie každý návrh sa vždy realizoval. Naša bankovková tvorba od roku 1919 nikdy nezaostávala voči ostatným krajinám, podieľali sa na nej vždy najlepší odborníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.