Definitívne hodnotenia jeho dopadov sú predčasné, budú sa totiž odvíjať od cieľov, taktiky a stratégie víťazných "migašovcov". To všetko sa ako-tak vyrysuje najskôr po prvom stretnutí novozvoleného Republikového výboru túto sobotu, najneskôr v septembri.
Zaujímavé a podnetné z hľadiska očakávaní sú niektoré dozvuky, promptne reagujúce na novú pozjazdovú konfiguráciu. Obíďme zatiaľ pokles kurzu koruny, ktorý analytici pripisujú rozkývanej stoličke Brigity Schmögnerovej - slovenská mena výdatne "fluktuuje" v posledných mesiacoch i bez zjazdov SDĽ.
Košice boli však už určite impulzom doteraz neslýchanej rétoriky, ktorú okamžite - v utorok - vyklepali agentúry až z Bruselu. Samotný komisár Európskej komisie (EK) pre rozšírenie, Günter Verheugen, v duete so spravodajcom Európskeho parlamentu (EP) pre SR Janom Marinusom Wiersma, adresovali do Bratislavy slová, aké od nástupu Dzurindovej vlády neodzneli ešte nikdy. "Chcel by som APELOVAŤ na politické sily na Slovensku, aby si boli vždy vedomé, že najdôležitejšou vecou pre SR je politická stabilita a konsenzus demokratických síl ohľadom zahraničnopolitických priorít", povedal napríklad Verheugen. Isteže, o potrebe stability hovoril i doteraz, ale "apelov" sa zdržal. Že čo asi komisára vybudilo až k "apelovaniu", už neklamne odkrýva ďalšia veta: "Únia od Slovenska vyžaduje jasný signál, že je tam široká demokratická väčšina, ktorá podporuje začlenenie do únie a s ním spojené prispôsobovanie sa celého systému".
Tu už veru nemôže byť najmenších pochýb, že sa reaguje na výsledky zjazdu a koho ušiam je toto určené. Ak by predsa ešte niekto pochyboval, adresáta definitívne odhalil kolega Wiersma: "Ak by sa teraz na Slovensku zmenila vláda, výrazne by to spomalilo celý reformný proces. Netreba sa preto dnes dívať na voličské preferencie a panikáriť. Dúfam, že všetky strany v slovenskej vláde sú dostatočne múdre a nerozbijú túto koalíciu. Bolo by to veľmi nemúdre".
Nedá sa svietiť - toto je čistý demarš pre Migaša. Načasovanie doslova pár hodín po jeho "víťaznom" zjazde proste nemôže byť náhodou. Únia celkom zreteľne pomenúva obavy, ktoré na Slovensku zdieľa väčšina analytikov. A vystríha pred radikálnymi riešeniami, ktorých už Migaš - ako ukázal - je schopný. Klasicky, ako majú vo zvyku, s bičom ponúkajú aj cukor: Verheugen zároveň oznámil, že v rokovaniach so Slovenskom EU čoskoro otvorí ďalších osem legislatívnych kapitol a že ak budeme tak pekne pokračovať, ako doteraz, do konca roka sa môžeme priblížiť na dohmat krajinám "luxemburskej", to jest prvej skupiny.
Môžeme si iste myslieť svoje o tom, do akej miery je únosné a diplomatické tak priehľadne sa montovať do vnútornej politiky suverénneho štátu a vnútorných pomerov suverénnej strany. Nič si tým však nepomôžeme - Slovensko chce vstúpiť do EU, nie EU do Slovenska. Nátlaková hra hodnostárov EU nie je žiadnou novinkou, skvelé zážitky má s ňou napríklad i susedné Rakúsko. Napokon, SDĽ nemá ani morálne právo čosi namietať - sú to práve socialistické strany, ktoré presadili "bruselský forčeking" ako už temer štandardnú praktiku do európskej politiky. A principiálne na tom veľa nemení ani podozrenie, že Verheugen i Wiersma sa rozhovorili na kohosi objednávku priamo zo Slovenska.
Podstatnejšie je iné - v EU majú starosť o vývoj na Slovensku, čo je signál, že im nie sme ľahostajní a s nami rátajú. Nešťastný spôsob, akým svoje city demonštrujú, je v danej súvislosti naozaj sekundárny. Pretože, hoci EU nie je žiadny ideál a sama potrebuje veľkoplošné a hlboké reformy, my inú geopolitickú voľbu jednoducho nemáme. Tomuto by mohol naozaj rozumieť každý - dokonca i Migaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.