Vranov nad Topľou popri tomto smerovaní a tradičnej spolupráce s Českou republikou v poslednom čase "poškuľuje" aj po Maďarsku.
Nedávno Okresný úrad vo Vranove nad Topľou vypracoval niekoľko projektov spolupráce so slovenskými obcami na severe Maďarska a požiadal o ich podporu ústredné orgány.
Predkladateľom dvoch projektov je regionálne združenie NOVÉ MILÉNIUM. V prvom projekte nazvanom Spoločná budúcnosť, Vranovčania chcú na základe dlhoročných dobrých vzájomných vzťahov s okresom Michalovce využiť potenciál rekreačnej oblasti Zemplínska Šírava a na prelome mesiacov október a november usporiadať v hoteli Poštár v rekreačnom stredisku Kamenec týždenný medzinárodný seminár venovaný problematike komplexného rozvoja regiónov. Na seminári by sa hovorilo o činnosti samospráv, o cestovnom ruchu, malom a strednom podnikaní, o účasti mimovládnych organizácií na riadení chodu obcí, o kultúre a rozvoji tradičných remesiel.
Pri organizácii seminára Vranovčania rátajú s 80 účastníkmi, medzi ktorými by boli zástupcovia samospráv obcí Sedliská, Kvakovce, Sečovská Polianka a slovenských obcí v Maďarsku Repašská Huta, Stará Huta a Nová Huta.
Ďalším projektom je jazyková škola, ktorého hlavnou myšlienkou je rozvíjanie kontaktov medzi žiakmi škôl oboch krajín, výmena skúsenosti a poznatkom medzi žiakmi a pedagógmi a zdokonalenie úrovne ovládania slovenského jazyka krajanmi žijúcich v Maďarsku. Organizátormi tohoto projektu by boli obce Sedliská, Kvakovce a Sečovská Polianka, ktoré majú najviac rozvinuté aktivity s obcami v Maďarsku. Jazyková škola by bola organizovaná v troch týždňových turnusoch v októbri a novembri taktiež v rekreačnej oblasti Zemplínska Šírava.
Hostiteľom a organizátorom jazykovej školy v roku 2001 bude Maďarská republika. Úspešná realizácia týchto projektov by mohla byť odrazovým mostíkom pre rozvoj všestranných aktivít medzi Maďarskom a Slovenskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.