Deklarácia Nezávislosti, čo je vnímané ako položenie základov jednej z najväčších svetových veľmocí - USA. Vzdelávacie chúťky tých, ktorí túžia po väčšom množstve faktografických údajov iste uspokojí filmová novinka "Patriot" (v preklade "vlastenec"). Historický príbeh s Melom Gibsonom v hlavnej úlohe sa pred niekoľkými dňami objavil v amerických kinách. Dúfajme teda, že čoskoro bude vzhliadnuteľný aj u nás.
S prižmúrením všetkých očí možno 4. júl 1776 prirovnať k 1. 1. 1993 k dňu vzniku Slovenskej republiky. Slovom "vznik", spájajúci sa s oboma dátumami
však podobnosť končí. Najmarkantnejší je rozdiel letopočtový, na ktorý sa viaže niekoľko dôsledkov. Krajina neobmedzených možností je staršia, má viac skúseností. Možno aj to je jedným z mnohých dôvodov, prečo je v omnoho pokročilejšom štádiu budovania svojej kariéry, v porovnaní so slovenským novorodencom. Toho zrejme čaká ešte niekoľko rokov usilovného študovania. Efektívny výkon Ameriky sa vo firme "Svet" odráža na jej mzde. Zvyšuje to hmotnosť, amerického prasiatka na sporenie štátnej pokladnice. Niet divu, že Američania oslavujú vznik svojej krajiny s väčším nadšením ako my. Deň vzniku Slovenského štátu sa inteligentne zlúčil s príchodom nového roka.
Inak by sme asi narodenie Slovenska veľmi neoslavovali.
V každom prípade je 4. júl v USA veľkou udalosťou. Dospelí oslavujú, že sú Američanmi, teenageri sa skôr vytešujú zo skutočnosti, že začali letné prázdniny.
Je bežné, že rodičia a ich už dospelé deti žijú na opačných koncoch krajiny. Tam, zvyčajne nachádzajú najlepšie uplatnenie. Sviatky ako Vianoce, Deň Vďakyvzdania alebo práve Deň Nezávislosti, sú pre rodiny príležitosťou využiť predĺžené víkendy a stráviť sviatky spolu. Viacerí americkí domorodci prehlásili, že oslavy spočívajú v stretnutiach s najbližšími a ich samozrejmou súčasťou je obrovské množstvo jedla. Naša Veľká Noc je v porovnaní s tým, skôr pôstom. Možno aj preto, že Američania, ako sami tvrdia, majú radi všetko veľké. Veľké domy, veľké autá, veľké porcie... Kým pre vďakyvzdanie je typický moriak, pre Deň Nezávislosti je to tzv. barbecue. Je v podstate jedno, čo pripravujete, ale "barbecue" znamená kuchárske orgie v záhrade pred domom plným príslušníkov rodinného klanu.
Američania považujú New York za mesto vyznačujúce sa osobitou atmosférou. Špecifické sú teda aj oslavy. "Barbecue" k nim síce patrí, no hlavnou udalosťou dňa je nočný ohňostroj na niekoľkých miestach. Vyskúšala som ho na vlastné uši, ktoré dostali riadne zabrať. Približne tridsaťminútový ohňostroj sa spustil zopár minút po pol desiatej večer, no ľudia začali s hľadaním strategických sledovacích pozícií už niekoľko hodín predtým. Medzi manhattanskými mrakodrapmi sa zhromaždilo niekoľko stotisíc ľudí. Z invázie mali radosť predovšetkým obchodníci, ktorí nestačili plniť hot dogy a piecť hamburgery. Spomedzi atrakcií nemožno vynechať prehliadku historických lodí na riekach Hudson River, East River a Harlem, obklopujúcich ostrov Manhattan.
S loďami prichádzajú námorníci, čo podľa domácich robí 4. júl jedným z najvýnosnejších dní pre devy živiace sa remeslom najstarším. Oslavy Dňa Nezávislosti sú pre amerických obyvateľov udalosťou. Popri cestách, na mostoch sú rozvešané americké zástavy. Ľudia si obliekajú bielo modro červené košele s 52 hviezdičkami a naplno si uvedomujú, že sú hrdí
na krajinu, v ktorej sa narodili.
Autor: MEDÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.