... aj keď počasie teda dalo zabrať aj tým najväčším optimistom! Ale pekne po poriadku.
Od minulého štvrtka sa začali mladí ľudia z celého Slovenska preplnenými vlakmi zgrupovať v Eurocampe v Tatranskej Lomnici, aby prežili štyri dni plné campovej pohody, rôznorodej gospelovej muziky, divadla, rozhovorov o rôznych témach, nadväzovania nových kontaktov... - veď to poznáte. A že si bolo skutočne z čoho vybrať, svedčí fakt, že okolo 300 účinkujúcich sa vystriedalo na 3 menších pódiách v 3 obrovských stanoch (inak zvaných tiež Stodola, Garáž a Hangár) a jednom hlavnom pódiu, kde bežal súčasne pestrý program takmer nepretržite od rána až do pol druhej v noci. Medzi najúspešnejšie zahraničné kapely patrili jednoznačne gospel - profesionáli Life Water Music (USA), Heaven's Shore s úžasnou keltskou hudbou (písali sme o nich v minulom čísle) či N.N.Band ako zástupcovia jazzu (Srbsko), no i mnohé iné. Aj z našich domorodých kapiel si každý nadšenec mohol vybrať štýl, aký najlepšie vplýva na jeho ušné bubienky i citové rozpoloženie. Možno ste ani nevedeli, že súčasná slovenská práve zviditeľňujúca sa gospelová scéna zahŕňa v sebe blues - rock,čo kvalitne predviedol YZOP z Blavy, začínajúci hip - hop a rap prezentoval M.A.G. a zaznel tvrdší i jemnejší rock v podaní košického Imanuelu, či IHF - rockové devy z Bratislavy. Stretnúť ste mohli aj country a western formáciu Revival z Košíc, nechýbali Krédo, Artos, Tretí deň, Bez mena a mnohé iné. Bez odozvy neostal ani scénicky tanec v podaní Pavla Danka z bratislavského divadla Atak. Jednoznačným miláčikom publika sa stal Mark Mekelburg - profesionálny klaun z Portugalska (aj keď šašov je u nás viac než dosť, predsa len profesionála nestretnete každý deň - pozn. red.)
Opýtali sme sa riaditeľa festivalu Mariána Lipovského, ako sa mu podarilo dotiahnúť na tento iba druhý ročník festivalu takú masu účinkujúcich a čo sa za ten rok zmenilo: "Väčšina z nich brala vystúpenie skôr ako atrakciu, boli veľmi prekvapení, že na našom malom Slovensku niečo také existuje a veľmi ochotne prišli. Festival sa predĺžil o jeden deň a potešili sme sa tiež zvýšenému záujmu, keď sa tu zišlo asi tritisíc mladých, ktorí hľadajú alebo už našli a chcú povzbudenie do života s Bohom, ktorý im dáva pokoj a istotu." Prezradil nám tiež perličku, že hygienická kontrola, keď v jedno ráno vstúpila do areálu bola 'zhrozená' z takého poriadku a čistoty a odišla bez kontroly. Slovač zase raz videla, že sa dá kvalitne zabávať aj v medziach slušnosti. Najhorším elementom festivalu pod panorámou Tatier bol výdatný tatranský dážď, ktorý kropil zvedavé hlavy účastníkov pod hlavným pódiom, či sťažoval už aj tak pre dnešnú v bavlnke odchovanú mládež podmienky pod stanom. V neposlednom rade sa každý snažil robiť výnimku pri pravidle, že upršané počasie zhoršuje náladu. K ďalším super - atrakciám patrilo vlasové štúdio s farebnými vlasovými sprejmi, netradičné športy, do ktorých sa zapojilo asi 500 zúčastnených, alternatívne pódium pre mladých talentovaných umelcov, či balónové kreácie v podaní klauna Marka Mekleburga. Aké boli teda reakcie návštevníkov?
Michal (20) - Mne sa najviac páčili klubové témy, aj z koncertov som si vybral. Nabudúce by som ale festival situoval viac na juh.
Anna (17) - Je tu super, skutočne sa mi tu veľmi ľúbilo. Najmä rockové devy a téma sebahodnota. Bolo tu naozaj fajn.
Väčšina ohlasov sa zhodovala v jednom: v porovnaní s minulým ročníkom vo Východnej bol tento festival areálovo viac roztratenejší, kvalitou výborný, no počasím ťažko skúšaný. (Po severe by sa žiadalo spoznať aj južnejšie časti Slovenska.) No napriek všetkým prekážkam je môžné kľudne prehlásiť, že aj tohtoročný camp fest sa vydaril a snáď priniesol mnohým mladým ľuďom radosť a nádej ako možno žiť v tomto dnešnom chaotickom a často veľmi krutom svete zmysluplný život.
Autor: Jana Mitaľová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.