ústavu (ŠZÚ) z vôd Zemplínskej šíravy a Vinného jazera.
Pracovníčka tamojšieho ŠZÚ Božena Kováčová potvrdila, že po problémoch z minulých rokov, ktoré na Zemplínskej šírave v dôsledku vodného kvetu viedli k zákazu kúpania, v tomto roku bude pri zisťovaní jeho prípadných toxických účinkov veľkou pomocou prenosný merací systém. Moderný prístroj ToxAlert, ktorého kúpu finančne zabezpečilo Ministerstvo zdravotníctva SR, dovezú do Michaloviec zo zahraničia už v týchto dňoch. Mobilný systém slúži na skríningové, teda orientačné meranie v teréne, pričom komplexné stanovenie toxicity netrvá dlhšie než 15 až 30 minút.
"Prístroj bude prínosom nielen pre určovanie toxicity siníc, ktoré sa zvyknú objavovať na vodách v rekreačných strediskách, ale tiež v priemysle, odpadovom a vodnom hospodárstve, pri ekologických haváriách, napr. pri zisťovaní príčin úhynu rýb a pod.", dodala Kováčová. ToxAlert bude zatiaľ jediným prístrojom svojho druhu v Košickom kraji.
Vhodnosť vody na kúpanie v rekreačnej oblasti Domaša potvrdili aj pracovníci vranovského ŠZÚ. Pravidelne kontrolujú všetky štyri strediská - Poľany, Holčíkovce, Novú Kelču a Dobrú. V čase letnej turistickej sezóny zabezpečí vranovský ŠZÚ pravidelný rozbor vody dvakrát do mesiaca.
Autor: Vranov nad Topľou/ Michalovce (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.