stručné informačné tabule. Sytémom červených čiar sa označujú aj hraničné stromy v istých lomových bodoch, ale je to skôr pomôcka pre správcu územia. Laici by sa mali pohybovať len po značkovaných chodníkoch," vysvetlil Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP spôsob, akým sa v rámci Tatranského národného parku ohraničili národné prírodné rezervácie.
Ide o územia s obzvlášť vysokou hodnotou, na ktoré sa v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny vzťahuje piaty, najprísnejší stupeň ochrany. Znamená to, že zbieranie lesných plodov je v takýchto lokalitách úplne vylúčené. Formulácia zákona však nijako nerieši každodenné problémy s nájazdami ľudí, prečesávajúcich terén. Mimo územia národných prírodných rezervácií sa totiž v zmysle zákona môžu zbierať lesné plody pre vlastnú potrebu, ale reč paragrafov cudne mlčí o tom, koľko hektolitrov čučoriedok je schopná spotrebovať rozvetvená rómska rodinka. Je všeobecne známe, že naši počerní spoluobčania lesné vitamíny hneď speňažia.
"Pokúšame sa nájsť primerané riešenie aj v územiach s nižším stupňom ochrany. V Roháčskej doline chceme vymedziť určitú plochu, kde by sa lesné plody mohli zbierať len so súhlasom odboru životného prostredia príslušného okresného úradu, inde by sa táto činnosť nepovolila. Bude sa to kontrolovať pomocou lesnej stráže a stráže prírody," naznačil Ing. M. Šturcel ďalší postup a dodal, že vychádzajú z paragrafu 14 zákona č. 287 o ochrane prírody a krajiny. Hovorí sa v ňom o tom, že kto vstupuje do územia s tretím stupňom ochrany za účelom zberu rastlín, nerastov a skamenelín, musí mať súhlas príslušného orgánu štátnej správy. A bobuľky čučoriedok sú bez debaty súčasťou rastlín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.