ABPress publikáciu vydalo v slovenskom a maďarskom jazyku. Autorom je György Szaszák, publicista a novinár, pôsobiaci v denníku Uj Szó.
"Všetko súvisí s tým, že som sa stal pred 29 rokmi redaktorom týchto maďarských novín. Mal som smolu, lebo som začal v bratislavskej redakcii pracovať práve v čase ťažkej konsolidácie. Vtedy boli novinári, ktorí vedeli písať s názorom na ulici. A tí, čo ostali boli uzavretí. Báli sa. A ja som sa utiekal k literátom. Stretávali sme sa v kaviarni Krym. Išlo o maďarských spisovateľov, Imre Vargu, Laszló Tótha a neskoršie sa pridal aj Lajos Grendel. Niekedy zablúdili medzi nás aj výtvarníci a pár novinárov. Viedli sme siahodlhé filozofické debaty. Keď som sa neskôr vrátil do Košíc, chýbalo mi toto zázemie. A preto som sa začal vážnejšie venovať výtvarníkom.
Našiel som si cestu do ateliéru Vojtecha Löfflera, navštívil som Jakobyho, neskoršie Bartusza, Eckerdta a potom Roskoványiho. Sám som bol prekvapený, koľko tu žije umelcov maďarského pôvodu.
Nezamýšľal som pôvodne napísať knihu. Jednako ma prinútili ľudia okolo mňa, ktorí čítali moje články. Túžili sa dozvedieť ako rozmýšľajú umelecké osobnosti, aké ich trápia tvorivé problémy a aká je ich životná filozofia," prezradil György Szaszák, ktorý zobrazil autorov polovice 20. storočia, až po súčasnú generáciu.
Cenné je, že mnohí spomínajú na svojich veľkých učiteľov, akými boli napríklad Jenö - Eugen Krón, zakladateľ unikátnej umeleckej školy s európskym dosahom, alebo Elemír HalászHradil.
Košice patrili v medzivojnovom období k významnej umeleckej križovatke, medzi Prahou, Viedňou, Budapešťou a Parížom. Vytvoril sa tu silný výtvarný avantgardný okruh. Geniusloci žičiaci pestrej zmesi národností - Maďarov, Nemcov a Čechov trvá dodnes. A práve toto chce priblížiť kniha, ktorá je výletom do osudov jedenástich umelcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.