si zmerať hladinu cholesterolu, krvný tlak, percento telesného tuku a o svojom zdraví sa porozprávali s odborníkmi. Túto možnosť im ponúkol projekt Zdravé mestá 2000 - Pfizer za kvalitu života. Samotný projekt priniesol zaujímavé informácie. Aké? To sme sa opýtali Marcely Hlavatej z firmy, ktorá sa postarala o medializovanie projektu.
- Cieľom tejto iniciatívy Asociácie zdravých miest Slovenska bolo upozorniť, že zdravie máme vo vlastných rukách a vyprovokovať návštevníkov poradenských centier k zamysleniu, či pre seba robíme naozaj dosť. Účastníci projektu Zdravé mestá 2000 majú rôzne zvyklosti, zamestnanie, vzdelanie a vek. Spája ich však jedno - aktívny záujem o vlastné zdravie.
Vyšetrenia a prevencia boli zamerané na najčastejšie zdravotné problémy na Slovensku - choroby srdca a ciev, vysoký výskyt tukových látok v krvi, vysoký tlak, obezitu a cukrovku. Riziko vzniku týchto chorôb môžeme ovplyvniť zmenou životného štýlu a aktívnym postojom k vlastnému zdraviu. Je potešujúce, že viac ako 80 percent osôb na poradenské centra projektu Zdravé mestá 2000 priviedol záujem o vlastné zdravie. Ako na väčšine dobrovoľných podujatí, aj na tomto projekte dominovali ženy. Skúsenosti ukazujú, že ženy majú aktívnejší postoj k zdraviu a ľahšie akceptujú odporúčania lekárov. Obvykle sú tiež iniciátorkami zmien životného štýlu celej rodiny.
Koľko ľudí si prišlo počas tejto akcie skontrolovať svoj zdravotný stav?
- Celkovo bolo v pätnástich mestách na cholesterol vyšetrených 1 240 osôb, na krvný tlak 1 771 a percento telesného tuku si dalo zmerať 1 671 občanov. Dotazníkový prieskum absolvovalo 1 083 návštevníkov. Spomedzi vyšetrených 31 percent boli muži a 69 percent tvorili ženy. Takmer polovica všetkých respondentov boli osoby vo veku 40 až 60 rokov a priemerný vek účastníkov podujatia bol 49,8 roka. V priemere najmladší účastníci boli na tomto podujatí v Košiciach a najstarší v Bratislave.
Záujem zúčastniť sa na projekte Zdravé mestá 2000 prejavili najmä ľudia s vyššou úrovňou vzdelania. Nadpolovičnú väčšinu tvorili ľudia s úplným stredoškolským vzdelaním a viac ako štvrtinu vysokoškolsky vzdelané osoby. Takmer dve tretiny účastníkov tvorili zamestnané osoby a skoro tretinu respondentov predstavovali dôchodcovia. Viac ako 80 percent respondentov priviedol na vyšetrenie do poradenských centier záujem o vlastné zdravie a zvedavosť zvíťazila u 14,6 percenta dobrovoľníkov.
Ste spokojná s priebehom tohoto podujatia?
- Na základe odpovedí sa dá predpokladať, že väčšina obyvateľov Slovenska vie, čo je pre zdravie najlepšie. Len 5 percent návštevníkov poradenských centier uviedlo, že v zdravšom spôsobe života im bráni nedostatok informácií. Pre mnohých sú prekážkou finančné dôvody, iní si sťažujú na nedostatok času. Najčastejšou príčinou je však nedostatok pevnej vôle k zmene zabehaných životných návykov. Slováci chcú žiť zdravšie, musia však na ceste za svojim zdravím prekonať vlastnú pohodlnosť.
Aké sú výsledky týchto vyšetrení?
- Ani nie polovica všetkých účastníkov podujatia mala cholesterol v norme. Podobná situácia bola zistená aj pri vyšetreniach krvného tlaku. Alarmujúce sú výsledky merania percenta telesného tuku. Veď len štvrtina mužov a tretina vyšetrených žien mala primeranú hmotnosť. Pritom získané výsledky reprezentujú zdravotne uvedomelých ľudí a preto je možné predpokladať, že v bežnej populácií je situácia o niečo horšia.
Väčšina opýtaných osôb vidí svoje nedostatky v stravovaní. Takmer polovica by sa chcela viacej pohybovať. Rezervy sú aj v prevencii onkologických ochorení, pretože viac ako 80 percent mužov a dve tretiny žien nikdy nebolo na preventívnej onkologickej prehliadke.
Zvýšená hladina cholesterolu patrí k hlavným rizikovým faktorom aterosklerotických kardiovaskulárnych chorôb. Ako sú na tom obyvatelia jednotlivých regiónov Slovenska?
- Najvyššie priemerné hladiny cholesterolu boli namerané u mužov z Martina a medzi ženami patrí neslávne prvenstvo účastníčkam z Trnavy, Bratislavy a Martina. Najpriaznivejší priemer dosahovali muži z Trnavy a ženy z Liptovského Mikuláša. Iba necelá polovica účastníkov - 45 percent mužov a 42 percent žien - mala hladiny celkového cholesterolu v krvi v norme. Svoju hodnotu cholesterolu vedeli uviesť najmä ľudia v dôchodkovom veku, pravdepodobne preto, že častejšie navštevujú lekára než osoby v produktívnom veku.
A ako to dopadlo s krvným tlakom?
- Najvyšší výskyt zvýšených hodnôt krvného tlaku sme zaznamenali u respondentov z Turčianskych Teplíc. Naopak, dobré výsledky mali muži zo Zvolena a ženy z Humenného. V celkovom hodnotení malo zvýšené hodnoty krvného tlaku 32 percent žien a až 46 percent mužov. Hodnoty krvného tlaku vekom stúpali a vyšší krvný tlak sme zistili u tučných ľudí.
Ako to vyzeralo s obsahom tuku v organizme?
- Najlepšie výsledky dosahovali muži z Trnavy a ženy z Liptovského Mikuláša. Naopak, nepriaznivé vysoké hodnoty percenta telesného tuku mali Bratislavčania. Pod toto zistenie sa podpisuje najmä vysoký priemerný vek účastníkov z Bratislavy, ktorý vo vysokej miere ovplyvňuje obsah tuku v organizme. Celkovo hodnotíme zistené hodnoty percenta telesného tuku ako vysoké.
V čom vidia účastníci podujatia vlastné rezervy,
- Takmer polovica opýtaných by sa chcela zdravšie stravovať a 40 percent uvádza, že by sa mohlo viac pohybovať. Niekoľkí účastníci by sa radi vyhli aj nadmernému stresu. Až 72 percent opýtaných uviedlo, že vedomosti o zdravom životnom štýle čerpajú z novín a časopisov, z čoho vyplýva, že tlač je pre naše obyvateľstvo najdôležitejším prameňom informácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.