Otázka:
Bol som účastníkom dopravnej nehody, ktorú zavinil vodič iného motorového vozidla. Pri nehode bola na mojom vozidle rozbitá predná náprava a môžem očakávať, že zaplatím v autoservise za opravu niekoľko desaťtisíc korún. V priebehu vyšetrovania okolností nehody som dospel k podozreniu, že vinný vodič nemal za rok 2000 vôbec zaplatené zákonné poistenie. Chcel by som vedieť, aký to môže mať vplyv na plnenie poisťovne, teda či mi poisťovňa aj napriek nezaplateniu poistného škodu uhradí?
Zn.: Nezaplatené zákonné poistenie
Odpoveď:
Podstatou zákonného poistenia motorových vozidiel je ochrana poškodených pri dopravných nehodách zavinených inými prevádzkovateľmi a vodičmi motorových vozidiel. Ide o poistenie povinné vyplývajúce z vyhlášky Ministerstva financií SR č. 423/1991 Zb. v znení noviel. Právny vzťah zo zákonného poistenia vznikne bez uzavretia poistnej zmluvy a poistný vzťah medzi poisťovňou a poisteným nezanikne ani v tom prípade, keď poistený poistné nezaplatí. Znamená to, že poisťovňa je povinná nahradiť poškodenému škodu i za prevádzkovateľa, resp. vodiča, ktorý škodu spôsobil a poistné riadne a včas nezaplatil.
Je všeobecne známe, že poistné sa platí naraz za celý rok a je splatné do konca februára tohto roka, a to bez vyzvania poštovou poukážkou vzlášť za každé motorové vozidlo alebo prevodom z účtu vedeného v peňažnom ústave. Ak poistné nebolo včas zaplatené, zvyšuje sa o 20 percent ročnej sadzby poistného za každý i začatý kalendárny mesiac omeškania, najmenej však o 50,- Sk a zaokrúhľuje sa na celé koruny dole.
Maximálna výška takto zvýšeného poistného nie je vo vyhláške nijako obmedzená, preto v závislosti od násobku počtu mesiacov omeškania môže dosiahnuť aj značnú sumu. Právo poisťovne na zvýšené poistné sa však premlčí v trojročnej premlčacej dobe, ktorá sa týka splatnosti zvýšeného poistného v jednotlivých kalendárnych mesiacoch.
Poistený, ktorý spôsobil inému prevádzkou svojho motorového vozidla škodu, je povinný poskytnúť poisťovni súčinnosť pri zisťovaní príčin a výšky škody. Najmä je povinný poisťovni najneskoršie do 15 dní po dopravnej nehode písomne oznámiť, že došlo ku škode, a dať pravdivé vysvetlenie o jej vzniku a rozsahu. Splnenie tejto povinnosti je veľmi dôležité najmä vo vzťahu k poškodenému. V prípade, že dopravná nehoda bola spôsobená v zahraničí, musí poistený svoju oznamovaciu povinnosť splniť bezprostredne po svojom návrate zo zahraničia. Nesplnenie tejto povinnosti by mohlo byť dôvodom na tzv. interný postih (regres) poisťovne proti poistenému, za ktorého nahradila škodu zo zákonného poistenia. Výška tohto postihu môže byť až do polovice vyplatených súm poškodenému. Najmä, ak poistený nenahlásil poistnú udalosť v stanovenej lehote bez vážnych dôvodov a porušenie tejto ohlasovacej povinnosti spôsobilo ťažkosti pri vyšetrovaní poisťovne nevyhnutného na zistenie jej povinnosti plniť.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.