má problémy s Gabrielom P. a s dnes už nebohým Miroslavom Stojkom. Dozvedela som sa, že od neho žiadali 300 tisíc korún, vraj za "ochranu". Vravel, že sa mu vyhrážali a tak im v bare Malibu odovzdal polovicu z uvedenej sumy," vypovedala pred samosudcom Okresného súdu Košice II svedkyňa pani Iveta M.
Za jej chrbtom zahrieval trestnú lavicu Gabriel P., ktorého prokurátor obžaloval z trestných činov vydierania a nedovoleného ozbrojovania. Tak, ako je to v podobných kauzách zvykom, aj v tejto sa všetko točilo okolo peňazí. Muž, ktorý v uvedenom prípade vystupuje ako poškodený, koncom roka 1997 prevzal od Jozefa M. viac ako milión korún. Dostal ich nie naraz, ale na trikrát. O pol roka neskôr sa na neho nakontaktovali Gabriel P. s už nebohým Miroslavom Stojkom s návrhom, že ho budú chrániť pred prípadným vymáhaním dlhu. Samozrejme nie zadarmo. Za túto službu od Petra Č. žiadali rovných 300 tisíc korún. Tak sa to malo stať podľa obžaloby prokurátora.
Hrozba, zdá sa, zabrala lebo prvú polovicu uvedenej sumy Peter Č. vydieračom odovzdal koncom júna 1998. Podľa jeho slov, malo k tomu dôjsť pred G klubom na Kováčskej ulici v Košiciach a to pod hrozbou fyzickej likvidácie jeho, ako aj Ivety M., ktorá je jeho družka. Po poškodenom sa potom zľahla zem. Prispeli k tomu ďalšie vyhrážky o jeho usmrtení. . . Žiť v napätí, strachu a chodiť, ako sa vraví, po kanáloch, sa dlho nedá. Peter Č. sa vydržal skrývať do októbra 1998. Potom sa rozhodol hrozbám čeliť tým najúčinnejším spôsobom peniazmi. Jeho otáľanie však prispelo k zvýšeniu taxy, ktorú "ochrancovia" od Petra Č. žiadali. Namiesto zvyšných 150 tisíc, chceli 200 000 korún. Nemal na výber, pretože nervy "na dranc" mal už nielen on, ale i jeho družka. "Miroslav Stojka mi povedal, že ak sa neprestanem do ich vecí starať, môže sa mi stať, že vypadnem z okna. . . Potom som mala telefonáty, že zomriem ja i deti a podobne. Keď už bolo toho strašne veľa a situácia bola neúnosná, rozhodli sme sa s Petrom, že pôjdeme na políciu," vysvetlila motív spoločného rozhodnutia svedkyňa Iveta M.
Prišiel 19. október 1998, keď sa v reštaurácii na Luniku I stretol poškodený s Gabrielom P. a Miroslavom Stojkom. Odovzdal im obálku a tí dvaja nasadli do auta a odišli. Ukázalo sa však, že radosť z bezpracne získaných 200 tisíc korún, im dlho nevydržala.
Okrem takého detailu, že v obálke bola len imitácia peňazí, ich na Festivalom námestí v Košiciach, obidvoch zadržala polícia. . . A nielen to. Následná domová prehliadka v byte otca Gabriela P. odhalila, že pod jeho strechou syn prechovával slušnú zbierku nábojov do rôznych typov zbraní. Konkrétne išlo o 94 pištoľových nábojov kalibru 7,65 mm Browning, zn. SB, 24 vojenských pištoľových nábojov kalibru 9 mm Luger zn SB, 48 pištoľových nábojov kalibru 9 mm MRP a jeden s plastovou strelou zn. DAG. Uvedené strelivo Gabriel P. prechovával v otcovom byte bez povolenia.
Vo vydieraní Petra Č. sa mal viezť nielen Gabriel P., ale aj Miroslav Stojka, ktorý bol medzičasom zavraždený, a tak sa pred samosudcom Okresného súdu Košice II zodpovedal len prvý z nich. "Ja som sa na vymáhaní dlžoby od poškodeného žiadnym spôsobom nepodieľal. Bol som akurát sprostredkovateľom vrátenia peňazí Františkovi M. Peniaze, ktoré som v obálke od poškodeného prevzal, mali byť pre neho. . ." povedal na svoju obranu obžalovaný. Jeho tvrdenie však vyvracia výpoveď Petra Č., ktorú urobil v prípravnom konaní. "Tí dvaja odo mňa žiadali najprv 300 tisíc, neskôr 350 000 korún s tým, že poskytnú ochranu mne a mojim obchodným aktivitám, ako aj mojej rodine," povedal poškodený pred vyšetrovateľom. Podrobne opísal čas a konanie Gabriela P., pričom zdôraznil, že mu vyplatil 150 tisíc korún, ktoré si požičal od Ing. G. Poškodený sa však doposiaľ na pojednávanie nedostavil. Nereagoval na predvolania a tak samosudca rozhodol, že ho dá na súd predviesť.
Pojednávanie bolo odročené na neurčito.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.