hlúpej a kontraproduktívnej "kauzy" na slovenský spôsob. Peter Weiss veru správne upozornil, že "odchod ministra financií môže spôsobiť pokles meny". Nepovedal však pravdu úplnú - menou zvyčajne rozkýve už samotná diskusia o odchode šéfa tohto rezortu. Väčšinou sa tak deje všade vo svete - a výnimkou nebolo ani tohtotýždňové Slovensko. Porovnanie kurzového lístka včera a pred týždňom je nemým výkričníkom, prečo táto téma nemala dostať publicitu (a dupľom ešte aj preto, lebo korunu iba tesne predtým už rozkmitala neistá zdravotná prognóza prezidenta).
Samozrejme, pád minfin nemusí byť vždy zlou správou. Napr. v Nemecku minulý rok demisia Lafontaina marku načas posilnila - i to je ale pohyb. Trhy sú skrátka veľmi chúlostivé na politické zmeny v kľúčových štátnych funkciách a povaha kurzových výkyvov vždy závisí od toho, ako toho-ktorého "ohrozeného" činiteľa vnímajú finančné a podnikateľské kruhy. K Schmögnerovej majú - mimochodom - výhrad požehnane, určujúce však je, že jej koniec by bol známkou nestability, v krajných variantoch až signálom zrútenia koaličnej vlády.
Medzi napr. rezortom zdravotníctva, kde by mohli ministri z hľadiska meny trebárs i rotovať, a financií je skrátka dosť veľký rozdiel. Práve preto sa nesmie zabúdať, že škodlivú a hlúpu diskusiu rozpútala práve Schmögnerová. Ona to predsa bola, ktorá v najsledovanejšej politickej relácii vyhlásila, že v prípade víťazstva Migaša na zjazde bude žiadať od neho jasné vyslovenie politickej podpory, v opačnom prípade "zváži svoje zotrvanie vo funkcii". Tým to celé začalo - predzjazdovými manévrami so snahou zvrátiť vývoj v prospech Ftáčnika. Záhadou navždy ostane, prečo musela pani Brigita šachovať verejne a nestačilo jej pohroziť demisiou až medzi hermeticky uzavretými múrmi košického magistrátu. Ak už nie Ftáčnikovi, aspoň slovenskej korune by sa tak určite ľahšie dýchalo.
A ministerka nepoľavila ani po zjazde, keď svoj úmysel žiadať nový RV o podporu verejne viackrát potvrdila. Naposledy v reakcii na Mikloškov úlet (ktorý si vo štvrtok zaveštil, že v piatok minfin podá demisiu) opätovne pripomenula, že ak v sobotu "na RV nezíska podporu, zváži..." Takže darmo teraz Fogaš tvrdí, že je to celé "viac mediálna hra". Nie je. Iba ak sa naplní Fogašova predpoveď, že "RV sa možno vôbec nebude zaoberať vyslovením dôvery ministerke financií, pretože oň nepožiadala", ešte to "mediálna hra" byť môže - pani Brigity osobne.
O tom, že o Schmögnerovej dnes vynovený RV SDĽ hovoriť bude, svedčia aj masívne podporné vyhlásenia už bývalých členov RV Weissa či Orosza, resp. zdržanlivé stanovisko Andrassyho, ktorý "verí, že RV rozhodne v prospech strany i koalície". Nám zostáva iba veriť tiež, keďže scenáre, ktoré sa po nevyslovení podpory ministerke núkajú, sú všetky z kategórie zlých a ešte horších. Ten najprijateľnejší je o tom, že SDĽ sa uvoľnené kreslo rozhodne vymeniť s SDK za iný rezort, čo by ale znamenalo okamžité otvorenie koaličnej dohody. Samozrejme, s neznámym koncom - dnes naozaj nevedno, či by sa ešte nejakú novú koaličnú zmluvu podarilo uzavrieť.
Ešte horší je ale variant, že ľavica si financie podrží a náhradu nájde vo vlastných kádrových rezervách. Problém je totiž v tom, že minister financií podľa predstáv "migašovcov" by jednoducho nenašiel dohodu v zásadných hospodárskych otázkach so zvyškom koalície. Je treba vedieť, že z vlastných radov toľko napádaná Schmögnerová žila v permanentných sporoch s Miklošom (a občas i Harachom), v ktorých sa stále ťažšie nachádzali kompromisné riešenia. Ešte socialistickejší minister financií sa už proste s Miklošom v jednej vláde neznesie. Dôsledkom tohto scenára by teda bol buď totálny pat, najmä v otázkach miery prerozdeľovania, rozpočtu a vôbec verejných financií, alebo následný odchod aj vicepremiéra pre ekonomiku.
Migaš a spol. si - možno - uvedomujú bezvýchodnosť rozhodovania, ktoré ich čaká. Mali by tušiť, že palec k zemi pre Schmögnerovú by bol krokom do tmy. Na strane druhej, podpora ministerke od nového RV by bola rovná politickej prehre Migaša, čo sa tiež dá sotva očakávať. Dnes majú preto v SDĽ naporúdzi iba jedno schodné riešenie: Odložiť žiadosť ministerky o vyslovenie podpory so zdôvodnením, že celá vláda sa bude "auditovať" na jeseň v polčase funkčného obdobia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.