obyvateľstva. Veď v Popradskom okrese na približne 45 tisíc poistencov pripadá bezmála 19 tisíc dôchodcov, ktorí mesačne dostávajú k výplate takmer 73 mil. korún pri priemernej výške dôchodku 3872 korún. V okrese Kežmarok na 13 tisíc platiteľov poistného pripadá skoro 11 tisíc poberateľov dôchodkov v súhrnnej sume 40 miliónov korún mesačne pri priemere 3501 korún na jeden dôchodok.
"Hoci sa nám napríklad vlani podarilo vyzbierať na dôchodky o niečo vyššiu sumu, ako sme pôvodne rozpočtovali, keby sme z toho mali uhradiť všetky dôchodky v oboch okresoch, nedokázali by sme to. Šťastím je, že vyberanie poistného sa prerozdeľuje centrálne. Navyše, negatívnu rolu zohráva aj zlá finančná disciplína, ku ktorej patrí i neodvádzanie poistného. V mnohých prípadoch to nie je preto, že by podniky boli úplne insolventné, ale jednoducho poistné z platov zamestnancov síce strhnú, ale neodvedú," hovorí riaditeľka pobočky Sociálnej poisťovne s pôsobnosťou pre okresy Poprad a Kežmarok Mária Bačová.
Ďalšou problémovou oblasťou je výber poistného do základného fondu nemocenského poistenia. Situáciu tu komplikuje predovšetkým privysoké percento pracovnej neschopnosti, ktoré pod Tatrami prevyšuje celoslovenský priemer. Riaditeľka popradskej pobočky Sociálnej poisťovne preto nadviazala spoluprácu s úradmi práce, štátnymi okresnými lekármi, asociáciou súkromných lekárov i riaditeľmi nemocníc, s ktorými sa spoločne usilujú o elimináciu nepriaznivého trendu. "Veci by jednoznačne pomohlo zmluvné zakotvenie pojmu zmluvný ošetrujúci lekár s dôrazom na jeho zainteresovanie na objektívnom posudzovaní vystavovania dokladu o pracovnej neschopnosti. Známych je totiž viacero prípadov nekorektného vystavovania práceneschopenky," dodala M. Bačová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.