prístupnou formou oslovilo najmä mladých divákov, ktorý sa postarali o to, že ani na jednom predstavení nezývalo hľadisko prázdnotou. Po uvedení niekoľkých hraných titulov sa však scéna tohoto nádejného projektu odmlčala. O tom, čo sa momentálne deje, nás informoval jeden zo zakladajúcich členov a súčastne herec divadla Peter Orgován.
"Rozhodli sme sa že naše amatérske divadlo zaregistrujeme ako občianske združenie, zamerané na rozvoj kultúry v meste a začneme fungovať profesionálne. Začali sme si zháňať granty, pracne vypisovať projekty. Zatiaľ nám prispelo čiastkou 92 tisíc len Ministerstvo kultúry SR, v nádeji čakáme ešte na ďalších darcov," povedal nám Peťo, ktorý momentálne pokračuje v prerušenom šiestom ročníku konzervatória v hre na husle. Ďalej nám prezradil, že predstavitelia združenia už jednali s Dominikánmi ohľadom kinosály v Galérii doktora Živága, ktorú si ešte za čias kinoklubu obľúbili najmä mladí.
"Galéria doktora Živága má dobré meno a sme radi, že budeme môcť fungovať práve tu," pokračoval Peter a dodal, že jednými zo spoluzakladateľov obnoveného Quida sú i Kristína Raševová a režisér Dano Duračinský.
"Nechystáme veľké projekty, ani bohatú výpravu, od toho je tu štátne divadlo. Náš repertoár bude orientovaný najmä diela súčasných autorov. Ako premiéru uvedieme moderne poňatého Čechova a jeho Tri sestry, na ktorého realizáciu sme si prizvali režiséra aj našich predošlých hier Roba Švedu. Hneď po slávnostnom otvorení sezóny, ktoré bude niekedy začiatkom októbra, chystáme uvedenie hry juhoslovanského autora Fadila Hadžiča Telefónny zoznam." Popri troch zakladajúcich stabilných členoch budú na doskách divadla Quido účinkovať prizvaní hostia.
"Napríklad v "Troch sestrách" vystúpi Beáta Dubielová, Eva Ryšáková a Aďa Ballová, všetko herečky košického bábkového divadla," vysvetlil Peter.
Čím chce byť Quido iné, a čo chce vlastne nielen mladému divákovi ponúknuť?
"Pri bábkovom divadle síce funguje činohra Yorik, je však zameraná skôr na klasiku. My sme už i v minulosti hrali najmä hry súčasníkov, ako bola napríklad Zoostory či Kto sa Bojí Virginie Woolfovej. V Košiciach sa týmto témam dáva minimálny priestor, diváci si takéto hry mohli doteraz pozrieť, len keď u nás hosťovalo divadlo Actores z Rožňavy. Preto sme si za prioritné vybrali diela takýchto autorov."
Má vaše občianske združenie aj svoju filozofiu? Čo chcete ľuďom povedať?
"Je to zašifrované už v názve, ktorý sme si dali. Quido je jeden starý pán, profesor z Nemecka, ktorý učí na voľajakej košickej univerzite. Hoci po slovensky rozumie veľmi málo, má ohromné nadšenie pre tunajšiu kultúru a nevynechá ani jedno predstavenie. Navštevuje komplet všetky podujatia, ktoré sa na poli umenia v Košiciach dejú. Kiež, by bolo takých viac," poťažkal si Peter a ako na záver pripomenul, mladí absolventi herectva majú v Košiciach ťažkú perspektívu. Príležitostí je málo a tak buď začnú učiť, alebo úplne odchádzajú z fachu.
"V divadle Quido majú možnosť sa uchytiť a zostať dobrí," dokončil nádejný herec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.