bieleho domu, aby si od Vincenta Jasaňa, ktorý je ich zástupcom, vypočuli informácie o priebehu vyšetrovania kauzy aj o novozaloženom občianskom združení. Spoločnosť na ochranu poškodených občanov záložní na Slovensku (SOPOZ) už bola zaregistrovaná na ministerstve vnútra, ako sme už v našich novinách informovali a jej členom sa môže stať ktorákoľvek fyzická alebo právnická osoba, ktorá kvôli pofidérnemu podnikaniu niektorej zo skrachovaných nebankových inštitúcií prišla o svoje peniaze.
Včerajšie stretnutie sa nieslo v pokojnejšom duchu, ako predchádzajúce, čo bolo dané zrejme menším počtom účastníkov, ale asi aj tým, že väčšina z prítomných uvítala vznik združenia, ktoré má okrem iného byť ich prostredníkom pri rokovaniach s kompetentnými orgánmi. Chcú však i to, aby sa na združenie previedol majetok skrachovaných nebankových inštitúcií s tým, že združenie ho následne speňaží a prerozdelí získané prostriedky medzi veriteľov a tichých spoločníkov.
Ako nám povedal Vincet Jasaň, združenie má právnika a po právnej stránke už bol konzultovaný možný spôsob presunu týchto prostriedkov. V prípade napríklad VD Compu, kde došlo k vyhláseniu konkurzu, je zámerom úzko spolupracovať so správcom konkurznej podstaty.
Prítomných snáď najviac zaujímalo, ako postupuje vyšetrovanie majiteľky spoločnosti, bývalej zeleninárky Dobroslavy K., voči ktorej už bolo vznesené obvinenie.
"Od krachu záložne uplynulo už 14 mesiacov, vyšetrovateľ však stále nedospel k záveru," vyhlásil V. Jasaň. "Podľa nášho názoru ide v prípade nebankových inštitúcií o zvlášť spoločensky nebezpečné konanie veľkého rozsahu. Bez zvláštnej odozvy ostávajú naše apely na ministrov Čarnogurského, Pittnera, Schmögnerovú či na premiéra Dzurindu. Ten nám odpísal, že nám drží prsty."
Po týchto slovách sa miestnosťou rozľahla salva smiechu. Úsmevy prítomným zmrzli, keď V. Jasaň vzápätí informoval o čiastkových výsledkoch vyšetrovania. Dobroslava K. podľa údajov katastra nie je totiž vlastníčkou žiadnych nehnuteľností. Podarilo sa jej údajne majetok presunúť na iné osoby z okruhu blízkych rodinných príslušníkov, ale tiež na zamestnancov firmy, ku ktorým mala byť podľa vyjadrení niekoľkých svedkov mimoriadne štedrá. Poskytovala im vraj financie na kúpu bytov, ich rekonštrukciu, vo viacerých prípadoch dala zamestnancom až po dve autá, a pritom nešlo o nejaké obyčajné škodovečky, ale o také autíčka ako Peugeot, Audi či Volkswagen. Údajne len v minimálnej miere z prostriedkov získaných od občanov poskytovala pôžičky podnikateľom, takže peňazí získaných z vkladov postupne ubúdalo, až firma skončila v krachu.
"Ako bývalá zeleninárka si založila nebankovú inštitúciu s tým, že ešte z čias, keď predávala zeleninu, jej ostala na krku dlžoba štyri milióny korún. Podľa jednej z výpovedí vraj vyhlásila, že ju splatí z peňazí tichých spoločníkov," poznamenal V. Jasaň.
Celková suma, o ktorú prišli tichí spoločníci Nick financu, sa v závislosti od zdrojov pohybuje v rozpätí od 160 do 400 miliónov korún. Zistili sa však aj nejaké vymožiteľné pohľadávky a práve tie by chcelo združenie presunúť do svojho majetku, aby sa po ich vymožení mohli rozdeliť medzi tichých spoločníkov a veriteľov firmy. Keďže prostriedky spoločnosti poskytovali vo forme pôžičiek cudzím subjektom aj ďalší zamestnanci, združenie žiada rozšíriť trestné oznámenie aj na iné osoby. Celkový počet poškodených nebankovými inštitúciami len v Košiciach odhaduje V. Jasaň na zhruba desať tisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.