niekoľkokrát okolo VSŽ, a. s., Košice, až včera si našiel čas zavítať aj za brány tohto podniku.
"Celý minulý rok boli VSŽ v dosť vážnej kríze a preto nebola vhodná príležitosť na to, aby som sem prišiel a prerokoval dôležité veci týkajúce sa ochrany životného prostredia. Informácie som však mal, pretože v Košiciach som už viackrát bol," ospravedlňoval svoje počínanie L. Miklós.
Robiť sprievodcov po železiarňach sa ministrovi podujali ich viceprezidenti Vladimír Repčák a Anton Lukáč. Po oficiálnom prijatí, na ktorom sa L. Miklós oboznámil s environmentálnou politikou VSŽ, mu železiareskí víceprezidenti poukazovali veľkopriestorovú koksárenskú batériu č. 1, čističku odpadových vôd v závode Koksovňa spolu s povestnou haldou, na ktorej sa teraz tiesni vyše 40 miliónov metrov kubických odpadu.
"Na tú veľkosť podniku nie je znečistenie väčšie ako inde, hoci z pohľadu niektorých znečisťujúcich látok sú VSŽ na prvom mieste na Slovensku," tvrdí minister.
Na otázku, či U.S. Steel po svojom vstupe do fabriky nahradí všetky škody na životnom prostredí, odpovedal, že asi nie, avšak Američania vraj budú pripravení riešiť tieto otázky. "Budú investovať do investičných akcií, ktoré ekológii určite pomôžu."
Podľa viceprezidenta VSŽ pre technológiu Antona Lukáča sa do tejto oblasti za posledných zhruba osem rokov investovali vyše 3 miliardy korún. "Za posledný rok dosiahli celkové investície 700 miliónov Sk, čo je celkom slušná suma na to, v akom stave sa železiarne v roku 1999 nachádzali. V tomto roku by celkové investície spoločnosti mali dosiahnuť dve miliardy Sk, z čoho približne 400 miliónov Sk by sa malo vynaložiť na akcie, súvisiace so zlepšovaním životného prostredia." Postupne by železiarne mali do ekológie investovať zhruba 500 až 700 miliónov Sk ročne.
Medzi najvýznamnejšie ekologiccké akcie za posledných 10 rokov patrilo zrušenie jednej klasickej a koksárenskej batérie, utesnenie ďalšej koksárenskej batérie inštaláciou nových dverí, zrušenie hlbinných pecí, vybudovanie kalových nádrží, spracovanie oceliarenských prachov a kalov do mikropeliet a brikiet (práve to sa ministrovi Miklósovi z celej ekologizácie VSŽ pozdávalo najviac) a ďalšie projekty. Okrem toho sa vo VSŽ v uplynulých rokoch podarilo výrazne znížiť emisie oxidu siričitého a oxidov dusíka. Zároveň sa podarilo zmenšiť výskyt vedľajších produktov v procese hutníckej výroby o 400 000 ton ročne na úroveň 2,2 milióna ton v roku 1999.
"Po obdržaní stavebného povolenia rozbiehame v pondelok ekologizáciu suchej haldy, ktorá sa tu zhruba 40 rokov budovala. Halda obsahuje okolo 40 miliónov ton vysokopecnej a oceliarenskej trosky, či iných odpadov. V nadväznosti na to sa ekologizuje aj mokrá halda, čo by sme chceli začať do konca roka," uviedol A. Lukáč. Počas leta by železiarne chceli spustiť ďalšiu akciu, ktorou je 450-miliónový projekt odprašnenia aglomeračných pásov. Práve tie sú totiž v súčasnosti najväčším producentom emisií vo VSŽ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.