Kováčová. Bývalý riaditeľ Viliam Soboňa a HZDS to označujú za barbarstvo a bezprecedentný protizákonný akt, právny zástupca Fondu národného majetku JUDr. Eduard Jurovatý za akt spravodlivosti. Inak povedané, navrátenie možnosti uplatňovania si akcionárskych práv pre FNM a vedenie Rudolfa Očenáša, ktoré disponuje platným výpisom z obchodného registra.
Asi desať ozbrojených mužov s dvoma psami pred štvrtou hodinou ráno vniklo do budovy riaditeľstva kúpeľov, ktoré 1. júna za pomoci inej SBS obsadil V. Soboňa. FNM s novým vedením ako hlavný akcionár včera po niekoľkých mesiacoch teda opäť fyzicky ovláda kúpele a pokračuje v práci. V. Soboňa protestuje a už dnes podáva niekoľko trestných oznámení.
Príslušníci Súkromnej bezpečnostnej služby Jager z Liptovského Mikuláša ráno rozbili sklá a vylámali železné mreže na dverách riaditeľstva, ktorí v tom čase strážili dvaja ľudia zo Soboňovho predstavenstva, jeho syn a priateľ, ktorý úvod zásahu nakrúcal videokamerou. Privatizér V. Soboňa v objekte nadránom nebol. Odchádzajúci prívrženci vedenia V. Soboňu sa údajne vyhrážali a podľa JUDr. Jurovatého hovorili aj o tom, že by si mali spôsobiť nejaké zranenia.
Správy o priebehu akcie sa rôznia. Aj napriek tomu, že V. Soboňa hovorí, že najmenej dvaja jeho priatelia museli byť po zásahu oštrení, Jurovatý naopak uvádza, že k žiadnemu násiliu nedošlo a pripomenul, že Soboňa aj napriek výzve dodnes nevrátil služobnú pištoľ, dalo sa teda predpokladať, že je ozbrojený. "Keby ste použili aj slzotvorný plyn, je to v medziach nutnej obrany," dodal.
V. Soboňa zas povedal, že išlo o škandalózny počin zamaskovaných ľudí s hasičskými sekerami, slzotvorným plynom a psami. "Vyrúbali mreže a vyhnali zamestnancov. Môj priateľ sa bránil kamerou, zaútočili na neho sekerou a rozbili mu ju," popisoval zásah Soboňa a zúčastnených prirovnal k tlupe zlodejov. "Nepochybujem, že akcia bola vykonaná v súčinnosti s niektorými zložkami polície. Svedčí o tom zvoľnenie režimu ochrany políciou," povedal.
Po vstupe do budovy nové vedenie na čele s R. Očenášom našlo kompletne zamrežované pivničné priestory, dokonca aj kancelárie na prízemí. Prekvapením bolo aj nábytkom a železnými tyčami zatarasené okno priamo na chodbe, kde sa nachádzajú kancelárie vedenia. Prvé kroky vedenia smerovali k preskúmaniu účtovných dokladov. Obáva sa totiž, že najdôležitejšie doklady týkajúce sa auditu, ktorý poukázal na tunelovanie kúpeľov, sa už nenájdu. Výsledky auditu však už má polícia.
V. Soboňa sa tiež obrátil na políciu.
"Polícia bude v kúpeľoch konať v prípade, že sa preukáže spáchanie trestného činu," uviedol riaditeľ KR PZ v B. Bystrici Š. Šteiniger po stretnutí so Soboňom. Ten totiž požiadal KR PZ aj o zákaz výkonu služby SBS Jager v kúpeľoch, tak ako sa to stalo v prípade dvoch Soboňových SBS - Consult a Sup.
Podľa našich informácií štátny dozor ako aj žilinská polícia preverí SBS Jager a rozhodne o jej ďalšom pôsobení v kúpeľoch. Soboňa momentálne čaká na rozhodnutia polície, ale ako povedal, najdôležitejšie je rozhodnutie Najvyššieho súdu o platnosti zvolania Valného zhromaždenia, ktoré rozhodlo o zmenách v orgánoch spoločnosti. Soboňa tvrdí, že má informácie o snahách štátnych orgánov zabrzdiť skoré vynesenie rozhodnutia a vlastní list, v ktorom minister vnútra údajne upozorňuje ministra Čarnogurského, že sa pokúša konať nie v súlade s právom.
Prvýkrát v kauze kúpeľov zasahovala SBS začiatkom mája, keď do riaditeľstva nevpustili vedenie V. Soboňu. Ten sa rovnako za pomoci SBS vrátil 1. júna. Záverom minulého týždňa polícia zakázala pôsobenie dvoch Soboňových SBS v kúpeľoch a včera znova ovládlo kúpele vedenie nominovené fondom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.