formálna, ale je tiež pravdou, že mohla byť zmysluplnejšia, bohatšia, predovšetkým čo sa týka kvality i obsahu vzájomných kontaktov. Situácia sa začína meniť. Svedčia o tom mnohé pracovné stretnutia v snahe zlepšiť vzájomnú spoluprácu, dokonca na úrovni premiérov oboch vlád. V takomto trende pokračujú aj krajské, okresné i mestské úrady, ale aj Združenie miest a obcí Slovenska a dokonca i samotné prihraničné obce. Dôkazom toho je aj iniciatíva okresu Stará Ľubovňa. Ten má v súvislosti s úlohami v oblasti prihraničných kontaktov až príliš veľa povinností a úloh. Možno aj preto, že okres hraničí s Poľskom v dĺžke 74 kilometrov. Na území okresu je päť hraničných priechodov, ktorými prejde ročne oboma smermi viac ako 1 milión 300 tisíc turistov a vyše 600 tisíc áut. Iba v tomto roku sa uskutočnilo v Starej Ľubovni z iniciatívy okresného i mestského úradu sedem pracovných stretnutí, na ktorých sa zúčastnili starostovia prihraničných miest i prednostovia okresných úradov Prešovského kraja, ale i ďalší zástupcovia, ktorí majú čo hovoriť do problematiky skvalitňovania vzájomnej spolupráce. Nechýbali ani predstavitelia poľských vojvodstiev, poviadov (okresov), ale aj gmín i obcí. Aj včerajší výjazd delegácie okresného úradu v Starej Ľubovni do neďalekého kúpeľného mestečka Piwniczna mal jediný cieľ - analyzovať pripravovanú zmluvu o prihraničnej spolupráci medzi okresmi Stará Ľubovňa a Nowy Sacz, ktorá bude podpísaná na poľsko-slovenskej konferencii, ktorá sa uskutoční v dňoch 22. a 23. septembra na poľskej strane. V našej delegácii boli obidvaja zástupcovia prednostu Okresného úradu v Starej Ľubovni Zita Pleštinská a Jozef Smrek, ale aj niektorí vedúci odborov, ako aj predstavitelia okresného riaditeľstva policajného zboru a colnej správy. Delegáciu doplnil aj starosta prihraničnej obce Mníšek nad Popradom Rudolf Demián. Čo bolo obsahom pracovnej návštevy, na to nášmu denníku odpovedala Zita Pleštinská. "Prediskutovali sme jednotlivé body pripravovanej zmluvy. Chceme, aby jej obsah bol obohatený o mnohé oblasti perspektívnej spolupráce. Máme na mysli čulejšie kontakty na úseku kultúry a športu, ale aj ekológie, podnikateľských aktivít. Vyplýva to aj z potencionálnej možnosti získať nemalé finančné prostriedky z rôznych zahraničných fondov, pravda najsamprv budeme musieť my i naši poľskí priatelia zrealizovať náročné podmienky i kritériá."
Veľa problémov medzi oboma okresmi niet. Skôr ide o mnoho roboty, ktorú bude treba urobiť v nasledujúcich mesiacoch. Napríklad v Mníšku nad Popradom, kde treba rekonštruovať i vybudovať nové cesty. Mimochodom pracovníci Slovenskej správy ciest tvrdia, že na celkovú opravu komunikácii bude treba takmer 120 miliónov korún. Je to následok vlaňajších búrok a zosuvu pôdy. Treba myslieť aj na opravu budovy colnice, ktorá bola tiež sčasti poškodená spomínaným zosuvom pôdy. Sľúbené granty sú podmienené výstavbou dvoch malých vodných elektrárni na pohraničnej rieke Poprad. Aj policajti sa budú snažiť zakomponovať do pripravovanej zmluvy zopár vzájomných úloh, aj keď nejde o veľké problémy, lebo na spoločnej hranici dochádza k minimálnemu počtu ilegálnych prechodov. Neraz sú to iba banálne prípady, keď z jednej na druhú stranu nedopatrením prejdú hubári, zberači lesných plodov či pastieri oviec.
V každom prípade je čo naprávať a najmä realizovať v oblasti prihraničnej spolupráce, medzi okresmi Stará Ľubovňa a poľským poviadom v Nowom Saczi. Okresné i mestské orgány vrátane jednotlivých obecných úradov sa o to v posledných rokoch veľmi snažia. Nemožno nespomenúť také dediny ako je Sulín, Čirč, Mníšek nad Popradom, Vyšné Ružbachy a ďalšie. Pravda akákoľvek snaha bez finančnej pomoci nadriadených orgánov sa určite minie účinku. A to by bola škoda nielen pre okres, ale aj pre celé Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.