Izraelsko
V delegácii palestínskeho predáka Jásira Arafata údajne po prvý raz zavládol mierny optimizmus. Podľa niektorých zdrojov táto nálada súvisí s otázkou Jeruzalema, ktorý obe strany chcú za svoje hlavné mesto. "Pracuje sa na dohode, ktorá by mohla byť hotová o niekoľko dní. Hlavným problémom je teraz otázka utečencov a štatút Jeruzalema," uviedol anonymný zdroj s tým, že účastníci najviac času venujú kresleniu máp.
Izraelský zdroj blízky rokovaniam však prezradil, že rokovania sú veľmi ťažké a že sa zlom zatiaľ nedosiahol. Aj šéf opozičnej antiklerikálnej strany Šinuj Josef Tommy Lapid, ktorému Barak telefonicky zhrnul priebeh doterajších rokovaní, včera povedal, že premiér "nepôsobil ako najoptimistickejšia osoba na svete". Nepoprel tiež možnosť, že premiér Barak sa z Camp Davidu vráti bez návrhu mierovej dohody.
Barakov hovorca Gadi Baltiansky dodal, že premiér je pripravený zostať v Camp Davide aj dva týždne, čo by znamenalo, že rokovania budú pokračovať aj po tom, ako prezident USA Bill Clinton v stredu odcestuje na summit skupiny G8 v Japonsku.
Washington - Súbežne s rokovaniami o mieri medzi Izraelom a Palestínčanmi predstavitelia židovského štátu v tichosti konzultujú s Kongresom Spojených štátov o tom, koľko finančných prostriedkov bude americký zákonodarný zbor ochotný venovať na izraelsko-palestínsku mierovú dohodu. Predstavitelia amerického Kongresu očakávajú, že mierová dohoda bude v nasledujúcich rokoch stáť amerických daňových poplatníkov najmenej 15 miliárd dolárov.
Autor: Thurmont/Jeruzalem (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.