katolíckej obidvoch obradov - západného i východného. Ako prvú si komunistickí vládcovia vzali na mušku tú početne menšiu komunitu, teda gréckokatolícku. Žiaľ, k likvidačným plánom komunistických mocipánov sa prepožičala Pravoslávna cirkev," uviedol na podvečernej sobotňajšej slávnosti, ktorá sa konala na Dominikánskom námestí v Košiciach, dekan Právnickej fakulty Pápežského východného inštitútu v Ríme otec Cyril Vasiľ. Ako ďalej uviedol, pred päťdesiatimi rokmi počas tzv. prešovského soboru policajné zložky nútili gréckokatolíckych veriacich prejsť do Pravoslávnej cirkvi, priamo pod jurisdikciu moskovského patriarchu. Celé to prebiehalo pod krycím názvom "Akcia P". Funkcionári strany a štátu - za výdatnej asistencie všemocných orgánov Štátnej bezpečnosti - vtedy v Prešove prečítali rezolúciu o zrušení únie s Vatikánom a tým aj celej Gréckokatolíckej cirkvi s tým, že jej členovia hromadne prestupujú do Pravoslávnej cirkvi. Keďže takýto vážny zásah do života občanov bolo treba niečím "zdôvodniť", oficiálna komunistická propaganda hlásala do sveta, že takto sa naplnili túžby pracujúceho ľudu na východnom Slovensku, ktorí vždy túžil patriť pod moskovskú Pravoslávnu cirkev a chce sa odtrhnúť od Vatikánu a vymaniť spod vplyvu západných imperialistov...
Kňazov a rehoľníkov, ktorí sa nepodvolili komunistickému nátlaku štátnomocenských zložiek a surovej policajnej brutalite, nepoznajúcej žiadne medze, internovali mimo územia Slovenska. Väčšina kňazov skončila vo väzniciach, uránových baniach, mnohí ako pastieri a nekvalifikovaní robotníci v českom pohraničí. V záujme objektívnej pravdy treba ale uviesť, že istá (neveľká) časť gréckokatolíckych duchovných zaprela svoju vieru a zo zištných dôvodov prešla na pravosláviu.
"Ale boli to takí kňazi, ktorí sa stali aj členmi KSČ!" dodal otec Cyril Vasiľ. Ako najsvetlejší príklad tých, ktorí nezapreli Pána Ježiša uviedol prešovského biskupa mučeníka Petra Pavla Gojdiča. "Mohol urobiť kariéru, stať sa pravoslávnym biskupom verným komunistickej strane, ale nezradil. Po desiatich rokoch zomrel v leopoldovskej väznici."
Potom otec Vasiľ pripomenul slová svätého otca Jána Pavla II., ktorý povedal, že "gréckokatolícke spoločenstvo vyšlo z tejto skúšky obnovené a posilnené vďaka svedectvu a krvi početných mučeníkov".
V závere zhromaždenia odhalili na budove Košického gréckokatolíckeho exarchátu pamätnú tabuľu s týmto textom: "Otcom biskupom Pavlovi Gojdičovi, OSBM, ThDr. Vasiľovi Hopkovi, kňazom, zasväteným osobám, bohoslovcom a veriacim, ktorí počas prenasledovania v rokoch 1950 - 89 zostali verní Gréckokatolíckej cirkvi.
Jubilejný rok 2000."
Po ukončení zhromaždenia otec biskup - košický exarcha, vladyka Milan Chautur, odslúžil archijerejskú liturgiu v katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.