rockového festivalu v Čechách. Jeho už ôsmy ročník prebehol v Třinci v prvom víkende "Deň po" (po opustení školy). Odpoveď českého colníka na otázku o koncerte - "Á, podhrobí?! Dráhou ještě deset minut, pak doleva a za zvukem" - bola správna len v stanovení azimutu. Usporiadatelia si totiž v tomto roku vytýčili "výrazný posun k melodice" a tak sa v súpiske hviezd objavili aj "limonády". Český divák je však tolerantný, a ak by sa na pódiu zjavila hoci aj seňora Rosalinda, tak ju privíta potleskom (sčasti aj preto, že konečne je čas na stánky).
Dvojdňový maratón 60-tich skupín, hrajúcich na dvoch scénach (susediace ihriská druholigového športového areálu v meste), odštartovali v prvý deň známe stálice ako Törr, Alkehol a Citron. Na malej scéne program otváral východoslovenský Sexit. Celé B-pódium bolo arénou pre 12 víťazov postupujúcich zo základných kôl súťaže Rock Made In Gambrinus.( Medzi nimi aj Fade Out z Prešova a Sitňan zo Žiaru.) Doplnili ich ďalšie dva tucty "druholigových" kapiel a tu si zahrala aj košická Príjemná spoločnosť, ktorú čochvíľa uvidíme aj v košickom amfiteátri,v spoločnosti s Alkeholom a Citronom.
Do hlavného večerného bloku organizátori nasadili dve najväčšie hviezdy (Slade a Kabát) a dve supernovy
(Root a Jandová s Die Happy ). Pri náhodnom testovaní prítomných na tému, čo bolo vrcholom večera, suverénne najviac bodoval Kabát. Špičková česká drvička jednoducho opäť všetkých zošrotovala.
Britská rocková legenda Slade to po nich mala ťažšie, už len preto, že nespieva po česky. Z hodinovej lavíny starších hitov niektoré uspávali svojim kolovrátkovým drivom a obecenstvo prebudila zrejme až "My, Oh, My".
Tesne pred polnocou na pódium z neviem ktorej galaxie spadli Root a nám všetkým spadla sánka. Muzikanti z Brna, pre mnohých neznámi, už nahrali päť cédečiek a ich audiovizuálny vstup bol vytriezvením aj pre tých, ktorí to s pivom prehnali. Ich "musica sacra" bola sakra a v nadmiere čmudu, ktorého im ich "rodáci z nebies" (či z pekiel ? ) dopriali najviac, to všetko vyznelo ako jedno veľké zjavenie.
O deň skôr ako Petr Janda, stála na pódiu jeho dcéra Marta. Anglické a české texty spojené s hudbou nemeckej kapely Die Happy boli vďačným zakončením prvého dňa festivalu.
Druhý deň, poznamenaný absenciou americkej hardcoreovej skupiny Sick, slovenskej Fermaty a alkoholických abstinentov, sa dostal do tieňa toho prvého. Fanúšikom nedali driemať hneď dva ranné meteority - Kern a Vilém Čok. Po akej-takej regenerácii pri hudbe Mira Žbirku sa proti prítomným rozostavila suita raketovej techniky 2.severozápadného frontu- Doga, Debustrol, poľskí thrasheri Turbo a nemeckí heavymetalisti Chroming Rose a Grave Digger. Najväčšiu úspešnosť v paľbe, zdá sa, mala poľská jednotka. Medzitým si zahral aj Olympic, Metalinda, Iné kafe, Žena z lesoparku,... a festival v nedeľu nadránom uzavreli Slováci - Fade Out a Hammerheart pred spacifikovaným hľadiskom.
Neviem, ako bolo spokojných dvanásť tisíc rockových fanúšikov, ale šéf akcie Petr Šiška s návštevnosťou spokojný bol. Bolo však vidieť, a potvrdil to i sám Petr Janda z Olympicu, že presýtená ponuka ďalších festivalov, ako i hlbšie vrecká, rady návštevníkov prerieďujú. Třinecké prostredie so "škvárovým kempom" a dvoma "digitálnymi" sprchami (dig idú, dig neidú) dostáva vážnych konkurentov vo festivaloch s väčšou dávkou zelene a vody. Nie je ich málo - Rimavská Sobota (14.- 16.7.), Silesia Opava (14. - 15. 7.), Nuclear Storm Fest Březůvky (21. - 22.7.), Horní Lhota (29. - 30.7.), Liptovský Mikuláš (11.-12.8.), Blansko (18. - 19.8.), Mikulov (26.8.), Trenčianska pohoda...
Autor: Martin Cibula
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.